Grevdeki Şişecam Fabrikası işçilerine siyasi destek

1
* MHP Tekirdağ Milletvekili Belen, MHP ve CHP İl, İlçe yöneticileri, Kırklareli Belediye Başkanları Şişe Cam Fabrikası Grevine desteğe gittiler. İşçiler, MHP, CHP ve Belediye Başkanlarının Greve desteklerinden duydukları memnuniyeti belirterek; "Sağ olsunlar bizleri yüreklendirdiler. Kendilerine candan gönülden teşekkür ediyoruz. Biz bunu biliyoruz ama bir defa daha kimlerin işçinin yanında, kimlerin karşısında olduğunu gördük." dediler.
HABER MERKEZİ
Patron istenilen ücret zammını vermeyince işçiler şalter indirdi. Şişe cam’ın Türkiye genelindeki 10 fabrikasında işçiler greve çıktı. İşçilerin talepleri maaşlarına  zam yapılması.
Greve ülke genelinde 5 bin 800 işçi çıktı. Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, büyük grevi, Şişe cam fabrikalarının  en fazla işçi çalıştırdığı  Lüleburgaz’da başlattı. Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da  Genel Başkan Çetintaş ile birlikte Lüleburgaz’a geldi. 
İşçiler, sektöründe  dünya 4’üncüsü olan Şişecam Fabrikası çalışanları olarak  % 24 oranında zam talep ediyorlar.  İşveren ise sadece yüzde 10,5 veriyor.  Grevin sebebi sadece maaş zammı değil,  üzerinde anlaşma sağlanamayan iki konu daha var. İşveren izin alan işçilerin ikramiyelerinden kesinti yapmak istiyor. Ve "bir fabrikam kapanırsa işçileri, diğer fabrikaya asgari ücretle nakil ederim diyor. Yani işçinin kıdemini sıfırlamak istiyor.
* Şişecam işçileri grevin, talepleri kabul edilene kadar  devam edeceğini açıkladılar
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, Kırklareli Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi İl, İlçe Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri, MHP ve CHP’li vatandaşlar, MHP’li ve CHP’li Belediye Başkanları Kırklareli Şişe cam Fabrikası işçilerine destek için Grev yeri olan Lüleburgaz’a  geldiler, İşçilerle birlikte halay çektiler ve kendilerini sonuna kadar desteklediklerini söylediler. İşçiler, MHP, CHP ve Belediye Başkanları’nın desteklerinden duydukları memnuniyeti belirterek; “Sağ olsunlar bizleri yüreklendirdiler. Kendilerine candan gönülden teşekkür ediyoruz. Biz bunu biliyoruz ama bir defa daha kimlerin işçinin yanında, kimlerin karşısında olduğunu gördük" dediler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.