Gözaltılar Kırklareli’de de protesto edildi

41
Türkiye’nin iki önemli medya kuruluşu olan Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonu’na 14 Aralık 2014 Pazar günü yapılan operasyon Kırklareli’de protesto edildi.
HABER MERKEZİ
Türkiye’nin iki önemli medya kuruluşu olan Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonu’na 14 Aralık 2014 Pazar günü yapılan operasyon Kırklareli’de protesto edildi.
Haklarında herhangi bir soruşturma olmadığına dair yazılı belge verilmesine rağmen Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca başta olmak üzere çok sayıda kişi operasyon kapsamında gözaltına alındı.
Yaklaşık bir hafta boyunca gözaltında tutulan Dumanlı ve Karaca, İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne sevk edildi.
Mahkeme Ekrem Dumanlı’yı serbest bırakırken Hidayet Karaca’yı tutuklayarak Silivri Cezaevi’ne gönderdi.
* Gözaltılar Kırklareli’de protesto edildi
20 Aralık 2014 Cumartesi günü saat 13.30’da Cumhuriyet Meydanı  Şevket Dingiloğlu Parkı’nda bir araya gelen Zaman Gazetesi okurları ile  Samanyolu Televizyonu izleyicileri medyaya yönelik hukuksuz uygulamayı protesto etti. Ellerinde Türk bayrakları, Zaman Gazetesi ve çeşitli dövizler taşıyan kalabalık akşam saatlerinde tutuklanan Hidayet Karaca’ya destek sloganları attı.
Zaman Gazetesi okurlarından Gökçen Bölükbaş Zaman’a yönelik haksız bir tavır içerisine girildiğini belirtti.
Basın özgürlüğünün insanların elinden alınamayacağını ifade eden Bölükbaş; “İfade özgürlüğü elinden alınamaz. Susturulmaya çalışılıyor diye ifade ediyorum. Bunlara boyun eğmeyeceğiz. Zaman konuşmaya devam edecek. Zaman Gazetesi, her zaman adaletli ve doğru haberlerin peşinde koşacak. Haksızlığa uğrayan insanlarımızın daima yanında olacak ve dualarımızla onlara destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Abdülkadir Turan ise yazılı ve görsel medyanın bir kısmına darbe girişimini ibretle izlediklerini söyledi.
Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonu’nun yıllardan beri herkes tarafından izlendiğini ifade eden Turan şunları söyledi; “Yazılı ve görsel medyada kendi hizmet anlayışı içerisinde yayın yapmaktadır. Bütün kesimlerin gördüğü gibi bu gazete ve televizyon hoşgörü, diyalog, uzlaşı, Kur’an’ın maruf dediği, herkes tarafından kabul edilen evrensel insani değerleri yaşama ve yaşatma, onları savunma adına yayın yapmaktadır.”
Şimdiye kadar hiç kimsenin tepkisini çekecek bir yayın ortaya koymadıklarını dile getiren Turan; “Bu gazete ve televizyon ve bunlara gönül veren hizmet hareketi şimdiye kadar hiçbir zaman şiddete başvurmamıştır. Her zaman hoşgörüyü, diyalogu, demokrasiyi, insan haklarını savunmuştur. Buna rağmen bu harekete silahlı terör örgütü yaftası vurmaya çalışılmıştır. 7’den 70’e herkes, vicdan ehli herkes bilir ki, bu insanlar bir karıncayı dahi incitmezler” diye konuştu.
İstiklal Marşı’nın okunması, Kur’an-ı Kerim ve Çevşen’in okunmasının ardından hava Türk Bayraklı balonlar bırakıldı. (Berkay Çamlı) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here