“Gıda Analiz Laboratuarı Haziran ayında analize başlayacak”

11
Kırklareli Üniversitesi, Kırklareli Ticaret Borsası ve Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın da desteklediği “Gıda Güvenliği Geliştirme Projesi” kapsamında çalışmalar sürüyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel ve Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hakan Keçeci 305 bin lira değerinde olan proje kapsamında alınan ve Kırklareli Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu binasına kurulan makineleri inceleyerek çeşitli bilgiler edindi.
Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, güzel bir proje olduğunu ve yaklaşık Haziran ayında faaliyete geçerek çeşitli gıda sektörlerine hizmet etmeye başlayacağını söyledi.
Gıda analiz laboratuarının Kırklareli’de kurulmasının ardından gıda sektörlerinin gıda analizlerinin yapılmasında vakit ve maliyet konusunda büyük kolaylık kazanacağını ifade eden Aykaç, projenin 1 yıllık olduğunu ve 1 yıl içerisinde 200 adet gıda analizini ücretsiz olarak yapacaklarını belirtti.
Aykaç; “Kırklareli’deki üretilen gıdaların analizlerinin Kırklareli’de yapılacak olması Üniversite olarak da vatandaşlar olarak da arzu edilen bir şey. Burada üretilen gıdaların analizleri yapılmak istense Tekirdağ, Edirne ya da İstanbul’a gidecek. Bu hem zaman kaybı hem de işlerin uzamasına neden oluyor. Biz üniversite olarak gıda bölümümüz ve gıda mühendisliğimiz var. Uzman arkadaşlarımızın bu işe el atması bizleri çok sevindirdi. Trakya Kalkınma Ajansı destekli bir projedir. Projeye Kırklareli Ticaret Borsası ve Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün destekleri ile yapılıyor. Bu projeyi geliştirmek gayesiyle bir binaya kavuşturmamız gerekiyor. Bu laboratuarın teçhizatı büyük ölçekte temin edilmiş durumda. Binayı da hızlı bir şekilde yaparak Kırklareli’ne bu laboratuarı kazandırmak istiyoruz. Kırklareli’nin ihtiyacını gören bir laboratuar bu şekilde gelişmiş olacak. Hemen hemen tüm gıdaların analizleri yapılacak. İşletmeler gıda analizlerini başka bir yerde yaptırarak çok daha yüksek maliyet ve bunun beraberinde iş ve vakit kaybı çok olacak. 1 yıllık olan bir proje olduğu için proje bitene kadar hiçbir analizden ücret almayacağız. İlk olarak 200 analizden ücret alınacak. 200 adet gıda analizinin dışarıda yapıldığı durumda en az 200 bin lira bir maliyeti olacak” dedi.
Ayrıca Aykaç, 305 bin TL değerinde olan proje kapsamında daha da kaliteli hizmet verilmesi bakımından Kırklareli Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu binasının içinde muhtelif yerlerde bulunan laboratuarın bir binada toplanması yönünde bir bina yapılacağını kaydetti. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.