Gezelim Görelim Ekibi Vize’den geçti

16
TRT1 Televizyonu’nda her hafta Cumartesi günleri saat 18.20’de yayınlanan “Gezelim Görelim” Programı Ekibi Vize’de çekimler yaptılar.
HABER MERKEZİ
Doğa, yaşam, tarih ve turizm alanlarında il, ilçe ve köylerin tanıtımlarını yapan gezelim görelim programı yapımcı ve sunucusu Nuray Yılmaz ve ekibi dün ilçemize geldi. 9-10-11 Ocak 2013 tarihlerinde Kırklareli çekimlerini yaptı. Vize’de tarihin en yoğun olarak göz önünde olduğu Kale Mahallesi’nde Vize Kalesi ve Gazi Süleyman Paşa Camii’nde çekimler yaptılar. Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ile röportajda yapan ekip ilçe hakkında bilgiler alırken, ardından Kızılağaç Köyü’ne geçerek köylü kadınlarla bir araya geldiler. Burada köylü kadınlar tarafından yapılan el örgüleri ile ilgili görüntüler aldılar. Köy Muhtarıyla yapılan sohbetin ardından yaşlı bir köylünün söylediği eski türkü ile neşelenen ekibe, Küllü Mısır ve Zennik Böreği ile ayran ikramında bulunuldu. Kızılağaçtaki çekimlerin tamamlanmasının ardından Kıyıköy Beldesi’ne geçen gezelim görelim programı ekibini burada Belediye Başkanı İsmail Gök karşıladı. Kıyıköy hakkında ekibe bilgiler veren Başkan Gök, Kıyıköy kalesi, halk plajı, deniz feneri ve limanda yapılan çekimlere eşlik etti. Ardından Hotel Endorfina’ya geçen çekim ekibi burada hotel sahibi Ali İhsan Dağöttüren tarafından karşılanarak kalkan balığının yöreye özgü pişirilişinin çekimlerini yaptılar. Kıyıköy’deki çekimlerin tamamlanmasının ardından yeniden Vize’ye dönen ekip son olarak Pazarlı köyünde bulunan Doğa Restoran’a geçti. İlk olarak restorana özel ısırgan otu çorbası hakkında bilgiler alan ve Türkan Duran tarafından hazırlanan Boşnak mantısı ve Boşnak böreğinin tadına bakan ekip, ardından KLÜ Pınarhisar MYO Öğr. Görevlisi Ali Çakır tarafından hazırlanan yöresel yemeklerle ilgili çekimler yaptılar. Gezelim görelim ekibi yöresel yemeklerin tanıtımının yapıldığı son çekimlerde ayrıca Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’dan ilçemizin Cittaslow (sakinşehir) serüveni hakkında bilgiler aldılar. 
Ekip çekimlerine bugün Kırklareli Merkez ve Ahmetbey Beldesi’nde yapacakları gezi ile devam edecek ve ardından Kırklareli’nden ayrılacak. Yapılan çekimler Şubat Ayı’nın ikinci haftasında TRT1 ekranlarında yayınlanacak. (Savaş Eskici)
      

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here