Geri gönderilen maddeler incelenip, kabul edildi

9
* Kırklareli Belediye Meclisi Ocak Ayı 2. Toplantısında 1/25 binlik
Kırklareli Çevre Düzeni Planı’nda bir önceki toplantıda meclis kararı
ile üzerinde değişiklik yapılması istenen ve geri dönen maddeler
tekrardan incelenip oybirliği ile kabul edildi.

HABER MERKEZİ
5 Ocak 2011 Çarşamba günü Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan başkanlığında Kırklareli Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda Başkan Çağlayan değişiklik isteyip geri gönderdikleri maddelerin büyük bir kısmında değişiklik yapıldığını belirtti.
Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili maddede artırım istediklerini belirten Başkan Çağlayan, söz konusu maddede OSB için 478 dönüm arttırımı yapıldığını belirtti. Başkan Çağlayan OSB’nin önemli olduğunu, ilerleyen yıllarda burada yatırımların artacağını, o yüzden fazladan yer eklenmesinin sorun teşkil etmediğini ifade etti ve daha sonra madde oy birliği ile kabul edildi.
Kırklareli’den, Atatürk Toprak Araştırmanın bulunduğu yere kadar KDKÇA “Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı” olsun istediklerini belirten Başkan Çağlayan, yarın öbür gün dışarı çıkarmak istedikleri yerleri bu alana yönlendireceklerini söyledi. Madde aynı şekli ile oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi.
Pınar Mahallesi Asilbeyli yolu üzerinde bulunan ve doğu kökenli vatandaşların kaldığı yeri yerleşim alanı olarak istediklerini belirten Başkan Çağlayan, bu maddenin üzerinde istedikleri değişikliğin yapılmadığını, çünkü o vatandaşların oturduğu alanda arkeolojik kazı alanlarının bulunduğunu söyledi, madde daha sonra aynı şekli ile oybirliği ile kabul edildi.
Toplantıda Kırklareli Barajı’nın koruma bandının dışında kalan kısımlarda bulunan yerlere yapılaşma yasağı olduğundan bu kısımlara ruhsat vermedikleri belirtildi. Bu maddede olduğu şekli ile oybirliği ile kabul edildi.
Toplantıda Kavaklı Belediyesi sınırları içinde kalan bir alana Açık Cezaevi konusu gündeme geldi. Bu ceza evinin planlardan kaldırılmasını istediklerini belirten Başkan Çağlayan, ceza evinin 100 binlik planlarda da yer aldığını, bu maddenin onaylanmaması durumunda bile ceza evinin planlardan kaldırılmış sayılmayacağını belirtti. Bazı meclis üyeleri ceza evinin Kırklareli’ne fayda sağlayacağını belirtirken, bazıları da ceza evinin Kırklareli’ne faydalı olmayacağını, Kırklareli’nin ceza evi ile değil üniversite ile anılması ve hatırlanması gerektiğini dile getirdiler. Madde üzerinde uzun süren görüşmelerin ardından 12 red oyuna karşılık 12 kabul artı Başkan Çağlayan’ın oyu ile kabul edildi.
Bu maddelerin ardından plan hükümleri kısmına geçildi. Bu kısımda maddeler sırayla okunarak oylandı. Bu oylamalar sırasında birinci sınıf tarım arazilerinin korunması gerektiği, Kırklareli’deki TMO’nun bulunduğu alandan kaldırılması konuları tartışıldı. Üzerinde değişiklik yapılması istenen 24 madde içindeki değişiklik yapılan maddeler onaylandı, fakat değişiklik yapılmayan ve kafalarda soru işaretleri bırakan maddeler ise tekrardan İMP’ye sorulaması şekli ile onaylandı.
Toplantı sonunda Başkan Çağlayan bu maddeleri prensip olarak onayladıklarını bir kez de son haliyle oylama yapacaklarını belirtip toplantıyı kapattı. Kırklareli Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı 1 Şubat 2011 Salı günü saat 14.00’da yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here