“Gerekli önlemler alınmasa aynı durum tekrardan yaşanabilir”

15
Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde 05 Şubat 2013 Salı günü Şeytan Deresi’nin taşması sonucu meydana gelen sel felaketinin Kırklareli Barajı’nın kapaklarının açılması ile meydana geldiği iddialarına Kırklareli Barajı Sulama Kooperatifi Başkanı Saim Atalay gazetemize yaptığı açıklama ile açıklık getirdi.
HABER MERKEZİ
Açıklamasına Babaeski’de yaşanan sel felaketi dolayısıyla vatandaşlara geçmiş olsun temennisiyle başlayan Atalay, gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde önümüzdeki dönemlerde de aynı sorunların yaşanabileceğine dikkat çekerek şunları kaydetti:
“Öncelikle tüm Kırklareli ve Babaeski halkına geçmiş olsun. Babaeski’de yaşanan sel felaketi Kırklareli Barajı’nın kapaklarının açılmasından kaynaklanmamıştır. Aşırı yağış ve daha öncesinde yaşanan kar yağışının etkili olduğu bölgede tekrar ikinci bir yağışın etkisiyle daha önceden yağmış olan karın erimesi ile birlikte barajımızda beklenmeyen miktarda su toplandı. Barajımızın üst bölümlerinde bulunan savaklardan taşan suyun kontrolsüz bir şekilde derelere yüklenmesi ve arazide biriken suyunda derelere yönelmesi ile Babaeski’de ani bir sel baskını olmuştur.
Bu tür doğal afetlerin ileriki yıllarda yaşanmaması için Şeytan Dere Bölgesi dere yatağının, Asilbeyli, Değirmencik, Karabayır, Nacak, Yeniköy, Taşağıl, Babaeski, Nadırlı, Katranca istikametine kadar açılıp dere ıslah çalışmalarının biran evvel yapılması gerekmektedir.  Bu çalışmalar yapılmadığı takdirde bu tür felaketler önümüzdeki dönemlerde de yaşanabilir. Bu tür olayların yaşanmaması için ilimizin ve ilçelerimizin mülki idari amirlerinden, milletvekillerimizden bu konuya el atmalarını bekliyoruz.” (Savaş Eskici)    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here