“Gerçekleştirilen tüm etkinliklerde Avrupa Birliği’nin görünürlük faaliyetlerini uyguladık”

8
“Gerçekleştirilen tüm etkinliklerde Avrupa Birliği’nin görünürlük faaliyetlerini uyguladık”

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Sivil Toplum Diyalogu’nun Geliştirilmesi Kentler ve Belediyeler Hibe Programı Kapsamında Babaeski Belediye Başkanlığı’nın lider olduğu, Bulgaristan’ın Harmanlı Belediyesi’nin partner olarak katıldığı “Belediye Hizmetleri ve Avrupa Birliği’ne Katılım Sürecinde Babaeski Belediyesi’nde Kapasite Oluşturulması Projesi” faaliyetleri gerçekleştirilen kapanış toplantısı ile sona erdi. Proje Koordinatörü Erhan Koldaş proje faaliyetleri hakkında yapığı açıklamada şunları belirtti; “Uygulamış olduğumuz Sivil Toplum Diyaloğu Projesi Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği arasında sivil toplum aracılığıyla politik ve kültürel diyaloğu geliştirmek, bireyleri bir araya getirerek birbirlerini anlamayı güçlendirmek amacı ile hazırlanan,uygulanan bir projedir.

Artık Türkiye Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinden katılım sürecine girdi. Katılım sürecinin son ayağı da Sivil Toplum Diyalogu’nun geliştirilmesidir. Projemiz süresince; Proje Yönetim Ekibi Toplantıları, Açılış ve Basın Toplantıları, Bulgaristan’dan gelen uzmanlar aracılığı ile Babaeski Belediyesi’nde Ihtiyaçların Değerlendirilmesi, çalışanlarımıza yönelik eğitimler, bu eğitimleri Avrupa Birliği Belediyecilik anlayışı ile yerinde kıyaslama yapabilmek için Bulgaristan’a ziyaretler, Kapasite Arttırma Semineri, Belediye Stratejik Planının oluşturulması için gerekli hazırlıkların yapılması, Babaeski Belediyesi Birim Müdürleri, proje yönlendirme ekibi tarafından uzmanların danışmanlığı ile yapılan Swot analizler, araştırmalar sonucunda Babaeski Belediyesi’nin Stratejik Planı’nın hazırlanması faaliyetleri gerçekleştirildi. Projemizin en önemli somut çıktısı hazırlamış olduğumuz stratejik plandır. Bu plan Avrupa Birliği kriterlerine göre hazırlandı. Normalde nüfusu 50.000’in altında olan Belediyelerin ülkemizde stratejik plan hazırlama zorunlulukları yoktur. Fakat projemiz sayesinde ilk defa bir ilçede stratejik plan profesyonel uzmanlar tarafından yapıldı.

Projemiz ana faaliyetlerini tamamlarken Avrupa Birliği’nin görünürlük faaliyetlerine de çok önem verdik. Öncelikle Belediyemiz içerisinde Trakya’da ilk defa modern, Avrupa Birliği Standartlarına göre bir Avrupa Birliği Proje ofisi açtık. Daha önceki projelerimizde Belediye binamızda 4.katta yer alan ofisimizi halkımızın daha çok giriş-çıkış yaptığı başkanlık odasının yanına taşıdık. Halkımız bu ofis üzerinden Avrupa Birliği hakkında her türlü bilgiye ulaştılar. Basın aracılığı, basın toplantıları, web sitemiz üzerinden de proje faaliyetlerimiz hakkında Harmanlı ve Babaeski’de projemizin tanıtımını gerçekleştirdik. Gerçekleştirilen tüm etkinliklerde Avrupa Birliği’nin görünürlük faaliyetlerini uyguladık. Promosyon çalışmaları çerçevesinde hediyelik set takım, Harmanlı ve Babaeski’nin tanıtımı ile ilgili Türkçe-Ingilizce kitaplar hazırlandı. Bu kitaplar her iki bölge halkına dağıtıldı. Fakat tanıtım faaliyetlerinin en özeli Radyo Programları oldu. Soylu Fm’de Avrupa Birliği’nin tanıtımı ile ilgili 10 adet Radyo Programı gerçekleştirildi. Bu program ile daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı bulduk. Ayrıca Babaeski Tarım Festivali, Kırklareli Kakava Şenlikleri’nde 50.000’in üzerinde insanımızın katıldığı konserler öncesinde dev ekranlarda Sivil Toplum Diyalogu’nun tanıtım klibi yayınlandı. Bu projenin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Uyguladığımız bu proje sayesinde Belediyemizin kurumsal kapasitesi gelişti. Bundan sonra da Avrupa Birliği Projeleri hazırlamaya, uygulamaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.