Genel Sekreter: Bize güvenin

16
Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep meclisin idareye güvenerek çalışma yapmasını istedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Nisan ayı 2. birleşimi 5 Nisan 2011 Salı günü Meclis Başkanı Behçet Şen Başkanlığında yapıldı.
Birleşimde İl Özel İdaresi’nin 17/03/2011 tarih ve 1917 sayılı, 2011 Yılı Bütçesi ile muhtelif tertiplere ayrılan ödeneğin yılı içinde ihtiyaçları karşılayamayacağı anlaşıldığından aciliyet gerektiren alanlarda kullanılmak üzere ekli listede belirtilen projeler için yılı içinde elde edilen finansman kaynağı karşılık gösterilerek toplam 2.200.000 TL’lik öz nakdin “Ek Ödenek” olarak verilmesi teklifi görüşüldü.
Okunana teklifte 2.200.000 TL’lik öz nakdin 2011 yılı İl Özel İdaresi gelir gider bütçesine ilave edilmesi istendi.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep konu ile ilgili söz alarak meclis üyelerini bilgilendirdi.
Raif Kelep son çıkan torba yasa ile il afet acil durum müdürlüklerine il özel idaresinden %1 pay ayrılması gerektiğini, daha önce bununla ilgili 75 Bin ayırdıklarını bu rakamın 140 Bin olarak yükseltmek gerektiğini kaydetti. Özel İdareye ait iki lojman binası ve hizmet birimleri binaları için doğalgaz dönüşümü yapılması gerektiğini ifade eden Raif Kelep, bunun için bir ödenek talepleri olduğunu, Kırklarelili sporcu gençlerin başarısına karşılık olarak verilecek ödüller için bir ödenek talepleri olduğunu, arazide hatasız çalışmalar yapmak için GPS cihazı ihtiyaçları olduğunu, Memurlara yiyecek yardımı içinde bir ödenek talepleri olduğunu söyledi.
Raif Kelep, Destek Hizmetlerine yakıt alımı için 300 Bin TL ödenek talep ettiklerini anlatırken bir hatırlatmada bulunarak komisyonlara seçilen üyelerin birim müdürleri ile istişare halinde olarak çalışmalarını yürütmelerini rica etti. Raif Kelep, bu şekilde çalışmanın her iki tarafa da çok şey kazandıracağını belirterek; “Eski Valimiz Sayın Ali Haydar Öner mecliste konuşma yapacağını bana söyledi ve ne söylemesi gerektiğini bana sordu. Bende ona “sizden bir cümle istiyoruz. Meclis bize güvensin” bunu söylemesini kendisine söyledim. Aynı şeyi ben burada tekrarlamak istiyorum. “Bize güvenin” netice itibari yaptığımız işlerde hesap veren sizler değilsiniz bizleriz. Hesap verirken de yaptığımız işler kırk elekten geçiyor. Böyle bir işi yaparken de hiç kimse yanlış bir şey yapmak istemez.” dedi.
Komisyon üyeleri ile ilgili birim amirlerinin ortak çalışması gerektiğini bir kez daha belirten Raif Kelep bu şekilde bir çalışma ile Kırklareli’nin bu meclisten istifade edebileceğini vurgulayıp konuşması sonlandırdı.
MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya söz alarak Raif Kelep’e bir soru yöneltti. Birkaya; “Komisyon olarak yakıt konusu ile ilgili görüşme yapılmadığını ifade ettiniz bu kanıya nereden vardınız?
Biz komisyon olarak yaptığımız görüşmede mesela 2009 yılı mazot gideri atıyorum 350 Bin TL, 2010 yılında aktardığımız 400 Bin kullanılmışsa ne kadar arttı bizde ona göre artırımını yaptık.” şeklinde konuştu.
Raif Kelep; “İhtiyaç olmasa mazot talep edilmez. Bir yanlış anlaşılma varsa görüşme yapalım. Umuyoruz bu teklif geçer yeni bir mazot alımı yaparız. Çünkü gerçekten çok ciddi bir sıkıntı var.” Şeklinde konuşarak Birkaya’nın sorusuna yanıt verdi.
Daha sonra söz alan CHP İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç; “Geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntıları biz bu yıl aştık. Bizler çalışmalarımızı o günkü rakamlar ile yaparak verdik. Bu yıl bir seçim yatırımı olabileceği düşüncesindeydik. Şimdi seçimden önce önümüze 2.200.000 TL’lik bir ek bütçe geldi. Ön görümüz tutmuş bulunuyor. Bundan sonraki komisyon üyeleri ve personel çalışmalarını birlikte hazırlasın. Herkesin ortak görüşü alınsın.” şeklinde konuştu.
Raif Kelep, bu teklifin Nisan ayı içinde sonuçlanmasının çok daha iyi olacağını belirttikten sonra Başkan Şen oturuma 5 dakika bir ara verdi. Aranın ardından madde Nisan ayı görüşmelerinde sonuçlanmak üzere oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
Başkan Şen birleşimi kapatarak 3. birleşimin 6 Nisan 2011 Çarşamba günü saat 10.30’da yapılacağını belirtti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here