Gençlik Merkezi hem eğitiyor hem de öğretiyor

11
* Kırklareli Dr. Fuat Umay Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu
Müdürlüğü’nde Gençlik Merkezi tanıtımı yapılarak “Gençlik Çalışmaları ve
Gönüllülük Paket Eğitimi” verildi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen etkinlik programı kapsamında Kırklareli Dr. Fuat Umay Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü ziyaret edilerek burada kalmakta olan çocuklara Gençlik Merkezi’nin tanıtımı yapılarak, Gençlik Çalışmaları ve Gönüllülük Paket Eğitimi” verildi.
Yapılan etkinliklerle ilgili olarak bilgi veren Kırklareli Gençlik Merkezi Gençlik Çalışanı İnanç Barut yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Gençlik Merkezim olarak 05 Şubat 2011 Cumartesi günü saat 14.00’da Kırklareli Dr. Fuat Umay Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu’nda Gençlik Merkezim Tanıtımı yaparak, GSGP Yerel Paket Eğitim Programı’nın ilki olan “Gençlik Çalışması ve Gönüllülük Paket Eğitimi” verdik.
Gençlik Merkezi Noktaları tarafından aktarılan bu pakette; “Gençlik Çalışması”, “Gönüllülük ve Gençlik Merkezim”, “Gençlik Sosyal Gelişim Programı”, “İletişim ve Gençlik Merkezim” konuları anlatılarak atölye çalışmaları yapıldı.
* “Kırklareli Gençlik Merkezi’nde “Oyun Günleri” başladı”
Kırklareli Gençlik Merkezimde her Cumartesi 11.00-14.00 saatleri arasında “Oyun Günü” düzenlenmektedir. Cumartesi günleri oynanan oyunların başında en popüler oyun olarak Mangala Oyunu gelmektedir.
* Mangala Oyunu nedir?
Mangala Oyunu Sakalar, Göktürkler ve Hunlar Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Türklerin en eski Strateji ve Zeka Oyunu olan Mangala Oyunu’nu bizlerde her Cumartesi gençlerle birlikte oynuyoruz. Mangala Oyunu dışında Oyun Günü’nde; Tabu, Satranç, Scrabble, Jenga ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Türk Sokak Oyunlarımızı da gençlerle oynayacağız.
* “Mangala Turnuvası düzenliyoruz”
Gençlik Merkezimiz üyeleri arasında, gençleri kaynaştırmak ve unutulmaya yüz tutmuş oyun kültürümüzü tekrar yaşatmak, yaygınlaştırmak adına “Mangala Turnuvası” düzenledik. “Mangala Turnuvası”nda performans gösteren gençler Mangala Oyunu’ndan büyük bir keyif aldıklarını ve bağımlılık düzeyinde çok eğlenceli ve etkileyici olduğunu söylediler. Mangala Turnuvamızın ikincisi 12 Şubat 2011 Cumartesi günü saat 12.00’da Gençlik Merkezimizde gerçekleştirilecek.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here