“Gençlerimiz tarihimizi; dizilerden, sinemalardan ve romanlardan öğrenmemeli”

9
* Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, şanlı Türk tarihinin, dizilerden, romanlardan, sinema filmlerinden öğrenilmeyeceğini, tarihin, ilimle, irfanla, okuyarak öğrenebileceğini söyledi.
HABER MERKEZİ
Büro Memur-Sen KırklarelU Şubesi ile Genç Girişimciler Kulübü tarafından “Yavuz Sultan Selim Han’dan Günümüze Suriye” konulu konferans düzenlendi.
27 Aralık 2012 Perşembe günü saat 19.30’da Kırklareli Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen Konferansın konuşmacılığını Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil yaptı.
Konferans öncesi bir konuşma yapan, Memur-Sen Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler yaptığı açılış konuşmasında şunları kaydetti:
“Bugün yaşamış olduğumuz dünyada Ortadoğu merkezli sosyal ve siyasal olaylara şahit oluyoruz. Dicle ve Fırat Nehirleri eksenli oluşan Mezopotamya halkası insanlık tarihi boyunca çeşitli kavimlerin, dinlerin, kültürlerin ve halkların buluştuğu bir bölgedir. Dünyanın en büyük ve en köklü medeniyetleri burada oluşmuştur. Sümerler, Babiller gibi medeniyetler burada inşa edilmiştir. Bu sebeple bu bölge Ortadoğu özellikle Mezopotamya medeniyetlerin beşiği olarak kabul edilmektedir. Bu manada Ortadoğu çok önemli bir o karda çok hassas bir bölgedir. İnsanların eğitimi ve terbiyesi için peygamberler bu bölgeye gönderilmiştir. Büyük ve köklü medeniyetler bu bölgede kurulmuştur. Yaşamış olduğumuz dünya da en büyük enerji kaynakları da bu bölgede oluşmuştur” dedi.
* “Tarih dizilerden, romanlardan, sinemadan öğrenilmez”
Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil de, şanlı Türk tarihinde çok büyük bir düşmanlığın yapıldığını, bu düşmanlık yaklaşık 300 senedir devam ettiğini ve insanların belli bir müddet geçince bu düşmanlığın bitebileceğini tahmin ettiğini söyledi. 
Tarihin okumakla, ilimle, irfanla öğrenileceğini belirten Prof. Dr. Şimşirgil yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Tarih okumakla, ilimle, irfanla öğrenilir. Dizilerden, romanlardan, sinemadan tarih öğrenilmez. Dizilerden, romanlardan, sinemadan tarihimizi öğrenmeye çalışırsak, tarihimize bambaşka bir inanç başlıyor. Malum diziyi hepimiz biliyoruz. Fatih’i anlattı, Fatih’in bütün şahsiyetini yok etti. Birisi Kanuni’yi ele aldı.Dikkat edin dünyada, Avrupa’da Arap Ülkeleri’nde, Balkanlar’da dünyanın neresinde o dönemde, Hükümdar, Kral, Padişah şayet adını söylemeden bunları söylüyorsanız herkesin aklına Süleyman gelir. Diğerlerini ismiyle söylerseniz anlarlar. Yoksa herkesin aklında tek bir kişi vardır o da Süleyman’dır. Onu ele aldılar ve dümdüz ettiler. Ardından bir roman o da Yavuz Sultan Selim’i ele aldı. Yavuz Sultan Selim’in bütün şahsiyetini öldürdü. Tarihi benim kadar bilseniz bu dizileri, romanları sinema filmlerini gördükten sonra iki kar daha çok korkardınız. Bundan 15 sene kadar önce Sofya’da Uluslar Arası bir sempozyumda Sapanca Üniversitesinde bir Prof. Bayanın Osmanlı hakkındaki sözlerini ifade edeceğim. “Osmanlılar bin kişilik lortlar ve derebeyleri ülkesidir. Yani milyonlarca insanın çalıştığı kazandığını bin kişi yer. Böyle bir sözü uluslar arası sempozyumunda söylemesi utanç verici. Lekelemesine delil olarak da şöyle söylüyor ‘Siz hiç Osmanlı evi gördünüz mü? Türk evi var, Yunan evi var, Bulgar evi var’. Ama Osmanlı’nın Türk olduğunu bilmiyor galiba. Osmanlı şemsiye gibi, 72 milletin üzerinde. Türk geleneği, Türk adet, Türk evi dediğimiz hepsi Osmanlı’nındır. Biz Osmanlı’nın Camisi, medresesini Yunanistan’da, Bulgaristan’da, Romanya’da da gördük.”
Düzenlenen konferansı; Kırklareli İJl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, Memur-Sen Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler, Büro Memur-Sen Kırklarelui Şube Başkanı Özgür Palabıyık, AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı, AK Parti Kırklareli Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Akkol ile üniversite öğrencileri izledi. (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.