“Gençlere yatırım yaparsak, geleceğimizi kurtarırız”

11
“Devletin vereceği destek ve teşviklerle çocuklarımıza, gençlerimize yatırım yaparsak geleceğimiz kurtarırız” diyen Kırklareli’nin İnece Belediye Bakanı İlyas Yılmam; ….
HABER MERKEZİ
“Devletin vereceği destek ve teşviklerle çocuklarımıza, gençlerimize yatırım yaparsak geleceğimiz kurtarırız” diyen Kırklareli’nin İnece Belediye Bakanı İlyas Yılmam; “İlimizde Amatör sporlara yeteri kadar destek verilmediği açıktır. Herşey bir kurumun, şahsın ya da Belediyelerin üzerine bineceğine bu yükü onlar karşılıyorsa, karşılığında o genç çocuklarımızın amatör spora katılımları için birinci şart lisans bedeli ödenmesi, ikincisi antrenör bedeli ödenmesi, üçüncüsü katılım payı ödenmesi diye 5 bin lira, 10 bin lira gibi devletin aldığı amatör yardımlar yerine, devletin bunlara tam tersi 5 bin lira, 10 bin lira yıllık teşvik ve desteği olması gerektiğine inanıyorum. Bu destek verilmezse çocuklarımızın kötü yollara düşürülmemesi için neler yapacağımızı kim söyleyecek bize. 
Spor diyorsunuz, hadi yapalım. Kurum, kişi, kuruluşlar yada Belediyeler bunun karşılığında ne alacak. Gaye spora teşvikse, spora destekse o zaman spor kulüplerine destek olunması gerekmektedir.  Büyük Şehirlerde yapılan yatırımların %1’i gibi bir şeyler, küçük yerlerde ki amatörlere verilmiş olsa inanıyorum ki Milli Takımımızın ve diğer spor branşlarında milli sporcuların yetiştiği kırsal alanlarda daha fazla sporcu kazanımı sağlanacak ve en önemlisi gençler kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılmış olacaklardır. Özellikle küçük yerlerde gençler spora teşvik edilmedikleri taktirde, alkol, sigara ve benzeri kötü alışkanlıklara daha çabuk alışmaktadırlar. Bireylerin, Belediye ve benzeri kurumların sırtına bu yük yüklenince yetersiz kalınmakta ve layıkıyla fayda sağlanamamaktadır.
Devletin vereceği destek ve teşviklerle çocuklarımıza, gençlerimize yatırım yaparsak geleceğimiz kurtarırız. Bu konuda Spor İl Müdürlükleri’ne sorarsanız, birinci önceliğin Belediyeler ve kurumlar olduğunu söylerler. Peki Spor İl Müdürlüğü adı üzerinde gençlik için ne yapıyor? Gençlik sadece büyük Şehirlerde mi var?  Küçük şehirlerde gençlik yok mu? Amatör takımlar liglere başlıyor ver para, ver para diyeceğine, nelere ihtiyacınız var, neler istersiniz diye spor kulüp temsilcilerine bir sorun. Tüm spor branşlarında faaliyet yapanları toplayıp para isteyeceklerini bunları sorsunlar ve nasıl katkı sağlayacaklarının hesabını yapsınlar.  Maddi sıkıntıların çözümü için alternatif üretip bunları ilgili mercilere bildirsinler. Sadece bina yapmak maddi sorunların çözümü değildir. Her şeyi biz bilemeyiz. Spor kurullarının yetkilileri sorunları tespit edip çözümler üretmelidir. Bunlar istenirse yapılabilir. Yeter ki isteyin. Devlet istemeden sizin derdinizi, sıkıntınızı bilemez” dedi.
Başkan Yılmam’ın bu açıklamaları üzerine kendisine bu sorunları İktidar Partisi Belediye Başkanı olarak, Milletvekiline, onun kanalıyla Spor Bakanı’na ulaşması için bir girişiminin olup olmadığını sorduğumuz da Başkan Yılmam sorumuza şu cevabı verdi;
“Önceki yıl Spor Bakanlığımıza bunları sunduğumuzda bize söylenen Büyük Şehirlerde büyük yatırımlar var, küçük Şehirlerde küçük yatırımları kendi aranızda değerlendirin denildi ama ne değerlendirirsek değerlendirelim İl Özel İdaresi ve Valiliğin katkıları bir yere kadardır. Bütçelerinde yeterli ödenek olmadığı için Amatör spora destekleri yok denecek kadar azdır. Yetersizdir. Bu işler, branş, kurum, sıra ve silsile ile alakalıdır. Konulara resmiyet kazandırılmalıdır. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bunları Bakanlığa bildirirse desteklerin mutlaka geleceğine inanıyorum. Ligler başlarken kulüplerden ne alınacağı değil ne verileceği ile ilgili bir minimum olarak da olsa bir bütçe hazırlanmış olsa tahmin ediyorum ki sorunlar büyük ölçüde aşılır” dedi. (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here