Genç TEMA’cılar toplantısı Edirne’de yapıldı

14
Genç TEMA Başkanlar toplantısı 15-16 Ekim 2011 tarihinde Edirne’de yapıldı.
HABER MERKEZİ
Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde yapılan toplantının ilkine TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Özince ile Türkiye’deki Genç TEMA başkanları katıldı.
Toplantıda ilk olarak açılış konuşmaları yapıldı. Konuşmacılardan TÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Timur Kırgız, üniversite toplulukları arasında en fazla üyeye sahip Genç TEMA topluluğunu başarılı çalışmalarından dolayı desteklediklerini söyledi. 
bir diğer konuşmacı Genç TEMA Akademik Danışmanı TÜ Eğitim Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Musa Uludağ da, günden güne azalan tarım topraklarına sahip çıkmak için herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini belirtti. 
Edirne Genç TEMA Başkanı İsmail Metin ise verimli Trakya topraklarının kirletilmesine izin verilmesine müsaade edilmemesi gerektiğini ifade ederek, ülke tarım topraklarının yüzde 9’unu oluşturan Trakya topraklarını sulayan suların gün geçtikçe kirlendiğine ve bunun bir an önce çözülmesi gerektiğine dikkati çekti. 
Açılış konuşmalarının ardından, toplantıya emeği geçenlere plaketleri verildi. 
*Gençler Toprak Dede ile buluştu
Açılışın ardından verilen arada ”Toprak Dede” Hayrettin Karaca, toplantıya katılan gençlerle sohbet etti, ve onlar ile hatıra fotoğrafları çektirdi. 
Gazetecilere açıklamada da bulunan TEMA Onursal Başkanı Karaca, genç TEMA topluluklarından çok umutlu olduğunu söyledi. 
İhtiyaçtan fazla tüketmenin kimseye faydası olmadığını ifade eden Karaca, şunları kaydetti: 
”Küresel ekonomi denen canavar tarafından istila edilmiş durumdayız. Küresel ekonomi denen canavar kendine hayat veren bütün varlıkları bitirinceye kadar büyümeye devam edecektir. Öyle olunca benim yaşam koşullarımda gidecektir. Ne yapacağım o vakit, ihtiyacım üzerinde tüketmeyeceğim. Bu canavarı öldüreceğiz. 
Yeni bir ekonomi kuracağız, o da nedir ihtiyacım kadar harcayacağız. Başka çare yok, dünya barışı bu olacaktır ve Anadolu’dan başlayacaktır. Büyük bir mirasımız var, (olan olmayana borcu vardır, komşusu aç yatanın yediği helal değildir) budur işte bizim kültürümüz, paylaşma var. Paylaşma düzeni arıyorsak bu zaten Anadolu’da var, işte bu yüzden dünya barışı Anadolu’dan başlayacak. Bu kıymeti bilelim. Bize en büyük miras kültür ve dildir bunu iyi kullanalım.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.