Geleneksel El Sanatları ve Türk Süsleme Sanatları sergilenecek

59
* “Geleneksel El Sanatları ve Türk Süsleme Sanatları Karma Sergisi” 07 Haziran 2010 Pazartesi günü Tren Garı Sergi Salonu’nda açılıyor.

HABER MERKEZİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 2010 yılı yaygın kültürel eğitim faaliyetleri kapsamında, 07-12 Haziran 2010 tarihleri arasında Kırklareli’de “Geleneksel El Sanatları ve Türk Süsleme Sanatları Karma Sergisi” düzenlendi.
07 Haziran 2010 Pazartesi günü saat 14.00’te Tren Garı Sergi Salonu’nda açılışı yapılacak olan sergi ile ilgili olarak Kırklareli Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Akkaya şunları kaydetti:
“Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermekte olan Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi ilk olarak 1966 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Kültür Müsteşarlığı’na bağlı ‘Milli Folklor Enstitüsü” çatısı altında “Halk Kültürü Arşivi” adıyla kurulmuştur.
Türk kültür mirasımız ve zengin halk kültürü öğelerinden oluşan bilgi ve belge birikimiyle, Türkiye’nin bu alanda en büyük ve tek bilgi ve belge merkezi  olan “Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi” Kültür ve Turizm Bakanlığı merkez binasında Halk Kültürü ile ilgilenen yerli ve yabancı tüm araştırmacılara hizmet vermeye devam etmektedir.
Türk Toplumunun yüzyıllar boyunca geleneksel biçimlerde ürettiği el sanatları ürünleri, özgün haliyle korunması amacıyla ve bu konuda yapılan ulusal ya da evrensel nitelikli kültürel çalışmalara temel oluşturmak ve kültür varlıklarımızı gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla bilimsel metotlarla, uzman araştırmacılar tarafından kaynağında gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda tespit edilmektedir.
Anadolu insanının sevgisini, acısını, sevincini, kırgınlıklarını, umutlarını, pişmanlıklarını, mutluluğunu, coşkusunu nakış nakış, boncuk boncuk işlediği, duygu ve düşüncelerini renklere ve şekillere dönüştürdüğü el emeği ve göz nuruyla işlediği;
Geleneksel motiflerden oluşan iğne, tığ ve boncuk oyalarının özgün örnekleri.  Sedef, kemik, gümüş ve boyanın uyumlu birlikteliği ile meydana getirilmiş nadide eserlerden oluşan baston koleksiyonu ve ahşap işçiliğinin nadide örnekleri.  İpek, sim ve sırma gibi malzemelerle, işleme, dokuma, ve tel kırma gibi teknikler kullanılarak işlenen çevre, yağlık, havlu, bohça, örtü, ve kuşak örnekleri. Kök boyalarla renklendirilmiş yün ipliklerden dokunan halı, kilim, cicim, heybe, çorap, patik gibi dokuma ve örgü örnekleri. Ülkemizle özdeşleşmiş ürünleriyle, gümüş, bakır, pirinç işlemeciliğinin karakteristik örnekleri günümüzde yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuş güçlü nefeslerle ve usta ellerin şekil verdiği cam ve toprak ürünlerinden oluşan binlerce el sanatı eseri merkezimiz bünyesinde özenle korunmaktadır.
Kırklareli merkez ilçede 07-12 Haziran 2010 tarihleri arasında Tren Gar Binası Sergi Salonu’nda “Geleneksel El Sanatları ve Türk Süsleme Sanatları Karma Sergisi” adıyla sergilenecektir. Sergiye tüm Kırklareli halkı davetlidir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here