Geleneksel Çarşamba Günü Yağmuru bu hafta 5 dakika etkili oldu Çarşamba Pazarı’nda okul telaşı vardı

43
Kırklareli’de kurulan halk pazarından biri olan Çarşamba Pazarı’nda bu hafta okul telaşı vardı. Okula gidecek olan çocuklarının son hazırlıklarını yapan veliler Konfeksiyon Bölümü’nü hareketlendirdi. Yine Kırklareli’de Çarşamba günü geleneği olan yağmur bu haftada 5 dakika etkili oldu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçe Sungurbey Caddesi üzerinde kurulan Çarşamba Pazarı’nda bu hafta okul telaşı vardı. Anasınıfı ve İlkokul öğrencilerinin bu hafta ders başı yapmasını ardından 15 Eylül 2014 Pazartesi günü okulların açılmasıyla birlikte okula gidecek çocukların eksiklerini tamamlama telaşına düşen veliler Çarşamba Pazarı’na akın ettiler. Sabahım ilk saatlerinden itibaren pazara çıkmaya başlayan vatandaşlar uzun zamandır zor günler geçiren hazır giyim bölümündeki pazarcı esnafının yüzünü güldürdü. 
* Güler; “Konfeksiyon Bölümü bu hafta çok hareketli”
Kırklareli Seyyar Pazarcılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Erdinç Güler, bu hafta Çarşamba Pazarı’nda bulunan Konfeksiyon Bölümü’nün çok hareketli olduğunu söyledi. Okulların açılması ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte pazara bir canlılık geldiğini söyleyen Güler şunları kaydetti;
“Okulların açılmasıyla beraber pazarımızda bir hareketlilik başladı. Geçtiğimiz hafta Üniversite kayıtların yapılması ve Üniversite öğrencileri ilimize gelmesiyle Çarşamba Pazarı’nda bir hareketlilik vardı. Kurban Bayramına yaklaşmasıyla bu hareketlilik daha da artmasını bekliyoruz. Okulların açılmasıyla birlikte artık vatandaşlarda tatilden dönmesiyle halk pazarına rağbet daha çok artacak. Konfeksiyon Bölümü bu hafta çok hareketli. Bildiğiniz gibi Konfeksiyon Bölümü’nde bulunan pazarcılar çok zor haftalar yaşadı bu hafta biraz olsun rahat bir nefes aldılar. Kırklareli halkının Çarşamba ve Cumartesi Pazarı’na rağbet göstermesi bizi olumlu yönde motive etmektedir. Pazarımızda çok çeşit var ve fiyatlarda her vatandaşımızın kesesine göre uygun. Bu 1,5 aylık sürecin esnafın beklediği şekilde geçeceğini tahmin ediyoruz. Bu süreçin Pazarcı Esnafının para kazanacağı bir süreç olmasını bekliyoruz ve bundan da umutluyuz. Kırklareli halkını Çarşamba ve Cumartesi Pazarları’na bekliyoruz, pazarımızı gelip görsünler fiyatların ne kadar uygun olduğunu ve çeşitlerin bol olduğunu. Pazarımızda bu hafta Bulgaristan’dan gelen çok sayıda misafirlerimiz vardı. Bulgaristan vatandaşları da pazarımıza çok rağbet gösteriyor buda bizim işlerimizin daha iyi olmasını sağlıyor.”
* Kırtasiye ürünleri pazarda yerini aldı
Okulların açılmasıyla birlikte, okul kırtasiye ürünleri Çarşamba pazarındaki yerini aldı. Okul Çantası, Beslenme Çantası, Su Matarası, Kalem Kutusu, Defter, Kalem, Cetvel gibi bir öğrenciye lazım olacak birçok kırtasiye malzemeleri bu hafta Çarşamba Pazarı’nda satılan ürünler oldu. Pazarda kırtasiye ürünü satan pazarcılar bu ilginin birkaç hafta daha devam etmesini beklediklerini söyledi. 
* Yabancı Turist’in gözdesi Çarşamba Pazarı
Çarşamba ve Cumartesi Pazarları yabancı turistlerin ilgisi gün geçtikçe daha çok artmaya devam ediyor. Dereköy Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan yabancı turistler çarşı içini gezdikten sonra pazarı dolaşmadan Kırklareli’den ayrılmıyorlar. Turistlerin her gecen gün pazara olan ilgisinin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen pazarcılar, pazara gelen turist sayısının önümüzdeki günlerde daha da artmasını beklediklerini söylediler. 
* Bir Çarşamba günü klasiği “YAĞMUR”
Kırklareli’de hemen hemen her Çarşamba günü yağan yağmur bu haftada kendini 5 dakika gösterdi. Öğle saatinde başlayan yağmurla birlikte pazarcı esnafsı tezgahta bulunan mallarının üstünü kapatma telaşına düştü. 5 dakika içinde kesilen yağmura şaşıran bazı pazarcılar; “Çarşamba günü kalktığımız zaman ilk hava durumuna bakıyoruz. Bugünde yine hava durumuna baktığımızda Kırklareli’yi yağmurlu göstermiyordu. Ancak bir Çarşamba günü klasiği olan yağmur bu hafta 5 dakikada olsa yine kendini gösterdi” dediler. Kırklareli’de geçtiğimiz Çarşamba günü öğle saatlerinde etkili olan kuvvetli yağış pazarcı esnafına zor anlar yaşatmıştı. (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here