Gelen ağam, giden paşam

9

BAKIŞ

Elmas Cankurt

Böyle bir özdeyiş vardır. Zaman zaman dile gelir söylenir.
Kırklareli’liler olarak biz bunu sözlü yapmıyorsak ta, fiili olarak yapıyoruz galiba.
Yani gelen gelsin. Giden gitsin. Sonunda bana kimse dokunmasında kime ne olursa olsun misali.
İyi hoş ta bu memlekette olan bitenin ister istemez bizi ilgilendirmesi gerekmiyor mu?
Yakın bir geçmişte bir Valimiz hakkında çeşitli dedi kodular üretildi. (Üretildi diyorum. Çünkü bir olay ispatlanmadığı müddetçe dedi kodu olmaktan çıkmaz.) Neyse sonunda eniştemiz olup büyük bir vilayete terfi ederek gitti buradan. Ardından bir başka Valimiz geldi. Halim, selim, ilim ehli gayretli ve bir şeyler yapmak isteyen. Ancak o da bir yılı geçti tam buraya ısındı bir şeyler yapacaktı derken Abant Toplantısı’nda İnönü ile ilgili ilmi bir hakikatten bahsetti merkeze gitti. Ardından Sayın Muşmal Valimiz geldi. Daha üç ayını doldurmadan oda merkeze alındı.
Hadi diğerlerinin belli sebepleri vardı da ondan gittiler. Bu kadar kısa süre içerisinde hangi yanlışı yaptı Muşmal Valimiz de merkeze aldılar. Bunu anlayamadık.  
Gerçekten geldiğinden bu güne Sayın Muşmal Valimizi oldukça halka yakın, samimi, alçak gönüllü, sorunlar açısından çözümcü, gayretli, fikir üretebilen bir kişiliğe sahip olarak gözlemledik. Hatta zaman sırası geldikçe. Bir zamanlar Kenan Güven Valimiz vardı. Ona benzettiğimi söylerdim dostlara. Galiba nazar değdi.
Muşmal Valimize gelecekte mutluluk ve başarılar diliyorum. Allah yardımcısı olsun. Bu işin böyle olmasında da bir hayır vardır diyorum. Ancak olanları onaylamıyorum. Devletin önemli bir bürokratının havadan sudan sebeplerle yıldırma amaçlı veya keyfi uygulama ile böyle rencide edilmesi büyük haksızlıktır.
Sadece Valilik makamında olmuyor bu işler. Diğer İl Müdürü veya Daire Müdürü seviyesindeki bürokratlarda da durum pek farklı değil. Sanki Kırklareli, bazı bürokratlar için sürgün yeri bazıları için de uyu uyu yat. Yat yat uyu. Yeri
Ancak bu olanlar olurken bizim hemşehrilerimizden çıt çıkmıyor.
Ne bir sivil toplum örgütümüzden nede de bireysel olarak mahalle sakinlerimizden. Hele hele İktidar veya Muhalefet siyasi partilerimizden.
Gerçekten ne zaman Kırklareli’ne sahip çıkacaksınız değerli siyasilerimiz ve dostlarımız bunu merakla bekliyorum.
Gelen ağam. Giden paşam deyip kenara çekilmeyelim. Bölgemizin sorunlarına sahip çıkalım.
Bir kimse ne olursa olsun ilgili makama tayin edilmiş ise hiç olmazsa orada verim üretecek kadar zaman görev icra etmeli.
Hem kendisine, hem devlete bu geliş gidişler hem maddi ve hem de manevi bir maliyettir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.