“Gelecek 50 yılda yaşanacak su sorununu çözdük”

10
Tekirdağ, Çorlu ilçesine bağlı Önerler Köyü Muhtarı Kemal Erduran; “Her geçen gün gelişen ve göç alan köyümüzün en önemli ihtiyaçlarından birisi olan su sorununu son açtığımız kuyumuzla çözerek, gelecek 50 yılda yaşanacak sorunu şimdiden çözmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz’” dedi.

HABER MERKEZİ

Her geçen gün gelişerek göç alan Önerler Köyü yakın bir gelecekte belde belediyesi konumuna gelme noktasında emin adımlar ile hızlı bir şekilde ilerliyor. Yatırımların her geçen gün çoğaldığı Önerler Köyü’nde geleceğe yatırım amacıyla çalışmalar devam ediyor. Her geçen gün artan nüfusa rağmen kendi imkanları ve köy sınırları içerisinde bulunan toplu konutlardan gelen yardımlarla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Erduran, Devlet büyüklerinden kaynak konusunda yardım istiyor.
Önerler Köyü Muhtarı Kemal Erduran 2010 yılı içerisinde yaptıkları çalışmaların başında en önemli olarak su sorununa büyük bir çözüm getirdiklerini ifade ederek;
“Gelecek 50 yıl içerisinde yaşanabilecek su sorunumuzu şimdiden çözmüş bulunuyoruz. Her geçen gün artan nüfusumuz ve zaten mevcut olan su sorunumuza son açmış olduğumuz 350 metre derinliğindeki kuyumuzla çözüm getirdik. Günde 1800 Ton su kapasiteli kuyumuzdan alacağımız suyla köyümüzün 50 yıl sonraki geleceğini şimdiden teminat altına almış bulunmaktayız. Şu an köyümüzün günlük su tüketim miktarı 90 Ton’dur. Yeni su kuyumuzun maliyeti yaklaşık 75 bin  ile 100 bin TL. arasında olup, ihaleye 3 firma katılmıştır. En uygun ve en iyi referanslara sahip olan firma ile sözleşme imzalanarak anlaşma sağlanmıştır. Yakın bir zamanda devlet büyüklerimizi de davet ederek açılışımızı gerçekleştireceğiz.
Sosyal ve kültürel alanda da faaliyetlerimiz devam etmektedir. Köy Tüzel Kişiliği’ne ait 9 bin m2’lik arsa üzerinde çok amaçlı kullanılmak üzere halka açık park çalışmamız devam etmektedir. İçerisinde Çocuk Oyun Parkları, Spor Kompleksi, Açık Hava Düğün Salonu, Halk Pazarı, Çay Bahçeleri, Büfeler ve Yürüyüş Parkuru’ndan oluşan parkımızda çalışmalar devam etmektedir. Projemiz bittiğinde Trakya Bölgesi’nde örnek teşkil eden bir parkımız olacaktır. Yaz aylarında açık hava düğünlerini yapmak isteyen vatandaşlarımız için son derece modern bir ortamı hazırlayarak hizmete sunacağız.
2010 Yılı içerisinde köy içi yollarımıza 5000 metre parke taşı döşedik. İmkânlarımız ölçüsünde yılsonuna kadar çalışmalarımız devam edecektir. Bu çalışmalarımızda kendi kaynaklarımızı ve köyümüz sınırları içerisindeki villalar ve toplu konutlardan gelen desteklerle yaptık. Devlet büyüklerimiz bize kaynak konusunda destek olursa çok daha güzel çalışmalara imza atacağız. Bu güne kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.
Köyümüzde bulunan Sağlık Evi’nin tadilatını tamamladık. Şu anda bir ebe görev yapmaktadır. 9 Ağustos da başlayacak Aile Hekimliği Uygulamasıyla, haftanın 3 günü köyümüzde bir doktor, iki hemşire görev yapacaklardır. Sağlıklı ve modern bir ortamda hizmet vermeleri için Sağlık Ocağı’nda gerekli tüm çalışmalarımızı bitirdik. “Yeşil Bir Önerler” sloganı doğrultusunda, orman işletmesinden ağaçlandırma amaçlı 3000 dekarlık yeri Önerler Köyü Muhtarlığı olarak talep ettik. Göreve gelirken verdiğimiz sözlerimizi yerine getirmek için çalışmalarımız sürmektedir. Verdiğimiz birçok sözümüzü yerine getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bizlere bu güne kadar desteğini esirgemeyen başta ekip arkadaşlarıma, köy halkımıza, mülki amirlerimize ve emeği geçen herkese şahsım ve yönetimim adına teşekkürlerimi sunarım. Hep birlikte örnek gösterilecek Önerler Köyümüz için çalışmalarımız devam edecektir’” dedi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here