“Geleceğe Bak, Mirasını Koru” Projesi’nde adımlar atılıyor

20
Avrupa Birliği Projeleri kapsamında 29 Ağustos 2013 Perşembe günü saat 15.00’da Kırklareli merkez ilçede faaliyet gösteren Royal Bilgiç Hotel’de Burgaz (Bulgaristan) ile………
HABER MERKEZİ
Avrupa Birliği Projeleri kapsamında 29 Ağustos 2013 Perşembe günü saat 15.00’da Kırklareli merkez ilçede faaliyet gösteren Royal Bilgiç Hotel’de Burgaz (Bulgaristan) ile Kırklareli’nin (Türkiye) birlikte hazırladığı sınır ötesi program kapsamında “Geleceğe Bak, Mirasını Koru” Projesi görüşüldü. 
Heyetler arasındaki görüşmelere Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı ve Burgaz Vali Yardımcısı Yusein Mehmed katılım gösterdi.  Açılış konuşmasını misafir olarak gelen Burgaz Vali Yardımcısı Yusein Mehmed yaptı. Açılış konuşmasından önce Projeye ilişkin yapılan açıklamada Projenin toplam bütçesinin 149.960 Euro olduğu dile getirildi.
Burgaz Vali Yardımcısı Mehmed konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:
“Proje Genel amacı Burgaz-Kırklareli sınır bölgesindeki ortak mirasın tanıtımı, korunması ve etkin kullanımı ile yaşam kalitesinin yükseltilmesi sağlamak ve Bu proje ile Burgaz-Kırklareli sınır bölgesi için kilit önem arz eden, dengeli ve sürdürülebilir bir gelişimi elde etmek için, programın genel amacı ile tamamen örtüşmektedir. Projenin Belli Başlı Amaçları ise şunlardır: 
1. Ortak tarihi, kültürel ve mimari miraslarını korumak için, Burgaz ve Kırklareli’nin çabalarını; detaylandırılmış mimari planlamalar geliştirme ve sürdürülebilir kullanımı için detaylandırılmış restorasyon ve restitüsyon tasarımları oluşturma yolu ile birleştirmek. Bu binaların korunması ve restorasyonları gelecekteki ekonomik gelişimleri tetikleyecektir. Ayrıca bu geçmişe yönelik ilgiyi ve genç nesillerde onu koruma arzusunu da tetikleyecektir. 2. Burgaz-Kırklareli sınır bölgesindeki tarihi, kültürel ve mimari mirasların önemini, Türk ve Bulgar halkına gösterme 3.  Sınır ötesi iş birliğinin, kültürel enstitülerin ve sınır bölgesindeki insanların; uzmanlardan meydana gelen gruplar oluşturarak, ortak kültürel ve tarihi mirası korumak ve kullanmak için ortak projeler belirleyip uygulayarak, güçlendirilmesi sağlamaktır” dedi. 
İkinci konuşmacı olarak söz alan Kırklareli Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak proje ilgili olarak; “Geleceğe Bak, Mirasını Koru” adlı proje kapsamında ortak kültürel bağları ortaya çıkarmak var olan bağları kuvvetlendirmek amacını taşıyor. Ayrıca proje kapsamınca Burgaz-Kırklareli bölgesinin tarihi, fotoğraflarla ”Geçmişten Hatıralar” adlı bir albümde toplanacak ve Burgaz Bölgesindeki kültürel değere sahip 7 adet bina ve Kırklareli Yayla Mahallesindeki kültürel değere sahip 5 adet bina restorasyonunun mimari projeleri detaylandırılacaktır. Bu proje sayesinde hem geçmişimizi hem geçmişimizden gelen ortak değerlerimizi koruyarak yaşatma, hem de daha güzel bir geleceğe birlikte bakabilme adına önemli bir adım atılmış olacaktır” dedi. 
Konuşmacıların ardından her iki tarafın hazırladığı raporlar doğrultusunda ikili görüşmelere geçildi. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here