Gef-2 Projesi enine boyuna tartışılacak

10
Gef-2 Projesi enine boyuna tartışılacak

Iğneada Longoz Ormanları’nın korunmasını ve değerlerinin ortaya çıkarılması amacı ile 2000- 2007 yılları arasında Türkiye’de gerçekleştirilen 5 Gef-2 Projesi’nin bir ayağı da Iğneada’da gerçekleştirilmişti.

Bölgenin milli park ilan edilmesine de ön ayak olan proje, 2007 yılında sona ermesine rağmen Iğneada Longoz Ormanları ile ilgili çalışmaları halen sürüyor. Bu kapsamda Gef- 2 Projesi’nin somut sonuçları 08 Şubat Pazartesi günü saat 10:00’da Iğneada Longoz Ormanları Milli Park Ziyaretçi Merkezi’nde davetlilere açıklanacak.

Iğneada Doğal Ekosistemi Koruma ve Bölgesel Yaşamı Destekleme Derneği, Demirköy Doğayı Koruma ve Kültürel Değerleri Tanıtma ve Yaşatma Derneği, Çevre ve Orman Müdürlüğü, Demirköy Orman Işletme Müdürlüğü yetkili ve temsilcileri ile birlikte Limanköy, Avcılar, Sivriler Köyleri ve Iğneada mahalle muhtarlarının katılacağı toplantıda Gef-2 Projesi yetkilileri 7 yıllık süreçte yaptıkları çalışmaları ve aldıkları kararları katılımcılara sunacak ve soru- cevap şeklinde bir çalışma ortamı kurulacak.

Demirköy Doğayı Koruma ve Kültürel Değerleri Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sırrı Tayan, ”Bu toplantıda Gef- 2 Projesi alanının yaygınlaştırılması öngörülüyor. Ayrıca bütün katılımcılarla birlikte Saka, Mert ve Erikli gölleri Longozları gezilecek.

Şu anda Iğneada Belediyesi’ne verilen Iğneada Longoz Ormanları Milli Park Ziyaretçi Merkezi, çok kullanışsız bir durumda. Bu merkezin bölgedeki sivil toplum kuruluşlarına verilmesini önereceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.