Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt’tan, Gazeteci Adayları’na Yerel Gazetecilik Dersi

31
Gazetemizin sahibi Elmas Cankurt İstanbul’da Gazetecilik Adayları ile tecrübelerini paylaştı.
HABER MERKEZİ
 Cankurt, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün İstanbul Müdürlüğü tarafından İletişim Fakülteleri’nin son sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Gazetecilik Mesleğine Başlangıç Eğitimi”nde “Yerel Gazetecilik” konusunda öğrencileri bilgilendirdi.
1 haftası Teorik, 1 haftası Uygulamalı olarak planlanan 2 haftalık Eğitim Programı 24 Haziran 2013 Pazartesi günü başladı. Program kapsamında bir araya gelen 30 Gazetecilik Adayı, Gazetecilik Mesleği’nde kendini kanıtlamış uzman isimlerin bilgi ve deneyim paylaşımı ile gazetecilik mesleğine hazırlanıyor.
İstanbul Cevizlibağ’daki Basın İlan Kurumu binasında gerçekleştirilen eğitimin 3. günü olan 26 Haziran 2013 Çarşamba günü 14.00-15.00 saatleri arasında Yerel Gazetecilik Alanı’nda öğrencilere bilgi veren Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, öğrencilerin konu ile ilgili sorularını da yanıtladı. Herkesin kolayca gazete çıkarabildiğini ve gazetecilik yapabildiğini ifade eden Cankurt, bunun yerel gazetelerin gelişimini engelleyen büyük bir sebep olduğunu söyledi.
“Anadolu yerel basınının size çok ihtiyacı var” diyen Elmas Cankurt, İletişim Fakültesi mezunlarının Yerel Gazeteciliği de iş seçenekleri arasında görmeleri gerektiğine dikkat çekti. Cankurt ayrıca Gazetecilik Adayları’na mesleğe adım atmaları konusunda staj gibi olanaklar sunabileceklerini belirterek; “Elimizden gelen yardımı esirgemeyiz” dedi. 
Eğitimin ilk üç günü katılımcılara Elmas Cankurt’un yanı sıra; Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Habertürk TV Spikeri Duygu Canbaş, Sabah Gazetesi İstihbarat Şefi Ertuğrul Erbaş ve Cihan Haber Ajansı Kameramanı Murat Azkeskin, Anadolu Ajansı (AA) Arapça Yayınlar Editör Yardımcısı Ekrem Kaftan, Radikal Gazetesi Görsel Yönetmeni Sertaç Bala, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Sedat Ergin gibi alanında önde gelen isimler hem mesleki tecrübelerini paylaştı hem de merak edilen konularda katılımcıların sorularını cevapladı.
Teorik Eğitimin devamında ise Kanaltürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, Bugün Gazetesi Köşe Yazarı Ali Atıf Bir, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt, Akşam Gazetesi Sorumlu Müdürü Mustafa Dolu, Bugün Gazetesi Genel Yayın Müdürü Hamit Karalı, AA İstanbul Bölge Haber Müdürü Zeki Gümüş ve Milliyet Spor Yazarı Atilla Gökçe gibi deneyimli isimler de öğrencilerle bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini aktaracak.
2. haftasında uygulamalı eğitimlerle devam edecek olan seminer programı, 5 Temmuz 2013 tarihinde katılımcılara “Katılım Belgesi”nin takdim edilmesi ile sona erecek.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here