“Gazetecilerin susturulduğu toplumlarda sokaktaki insan ‘kör ve sağır’ demektir’’

18
Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, 10 Ocak Çalışan Gezeteciler
Günü ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında; gazetecilerin
susturulduğu toplumlarda, sokaktaki insanların “kör ve sağır” olduğunu
vurguladı.
Başkan Çağlayan Çalışan Gazeteciler ile ilgili ise şunları söyledi;

 


1961 yılından bu yana gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı alarak, 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla, sendika binası önünde toplanarak bir yürüyüş yaptılar.
Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika’nın öncülüğünde, ”BASIN” adıy ile kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandır. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlandı.
Aradan geçen bu yıllar içerisinde Gazeteciler her türlü durumda, ekonomik, siyasi ve fiziki baskı altında görevlerini yapmaları zorlaştırılıyor. Bugün düşünceleri nedeni ile binlerce gazeteci beyin yargılanmakta ve  cezaevinde tutuklu bulunan isimelrde bulunmaktadır.
Unutulmaması gereken bir şey var ki; Gazetecilerin susturulduğu toplumlarda sokaktaki insan “kör ve sağır” demektir.
Bu anlamda 10 Ocak 2010 tarihinin “İşsiz, Yasaklı, Susturulmuş Gazeteciler Günü” haline gelmemesi temennisi ile tüm gazetecilerin çalışmalarında başarılar dilerim”. (mc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.