Gazeteci haber vericidir

8
“10 Ocak Çalışan Gazetecilerin günü” dolayısıyla, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürümüz Sayın Savaş Eskicinin makalesinde yer verdiği çok önemli mesajlar var. Makalesi dikkatle okunduğunda, Gazetecilerin ve basının, Ülkemiz ve İlimiz sorunlarının ve konuların titizlikle işlenerek kamuoyuna aktarılırken, araştırarak etkin çözüm önerileri ile de toplum mekanizmasının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğu anlaşılmaktadır.
Bu arda yapılan ve yapılmakta olan hizmetlerin amacına uygunluğunu araştırmak ve bu konuda kamuoyunu ve yetkilileri bilgilendirmekte ya da uyarmaktadır. Vatanını ve Milletini seven gazeteciler bu görevleri büyük zorluk ve sorumluluk içinde yerine getirirken tarafsızlığından da ödün vermemektedir. 
Tabi! gazetecilik, zor ve sorumluluk taşıyan bir meslektir. Olayları objektif olarak okuyucularına aktarırken işlenen haberden memnun olanlar olduğu gibi, haberden rahatsız olanlarda, haberi işleyen gazeteciye, yazı işleri müdürüne ve gazete sahibine sitem etmektedir.
Kısmen saymaya çalıştığımız bu hizmetleri doğru ve anında kamuoyuna aktarılması için başta kamu kurum ve kuruluşları ve toplumu temsil eden sivil toplum örgütleri de, yapılan hizmetler hakkında basın mensuplarına bilgi alışverişinde yardımcı olmalı ve kolaylık sağlamalıdır. Böylece, kurumlarca yapılan ve yapılacak yatırım veya hizmetlerle ilgili haberler daha seri ve sağlıklı kamuoyuna aktarılacaktır. 
Böylece haber kaynakları ile habercilik hizmeti veren gazeteciler, bir birlerine destek vermelerinde yarar vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here