GAZDAŞ’tan güvenli doğalgaz kullanımı için hatırlatma

12
GAZDAŞ, doğalgaz dağıtım faaliyetlerini yürüttüğü Kırklareli’de ki vatandaşlara, doğalgazın güvenli kullanımıyla ilgili hatırlatmada bulundu. 
HABER MERKEZİ 
Doğalgaz dağıtımını uluslararası güvenlik standartlarına uygun şekilde gerçekleştirdiklerini belirten GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, güvenli kullanım konusunda vatandaşlardan da gereken hassasiyeti göstermelerini istedi.
GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan yaptığı yazılı açıklamasında, son günlerde farklı şehirlerde ihmal, usulsüz doğalgaz kullanımı ve düzgün baca kontrolünün yaptırılmamasından kaynaklanan üzücü kazalar yaşandığına dikkat çekti ve bu gibi durumlarla Kırklareli’de de karşılaşılmaması için vatandaşlara dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi verdi.
Akaslan; “GAZDAŞ olarak, doğalgazı vatandaşlarımıza güvenli şekilde ulaştırabilmek için tüm güvenlik standartlarını titizlikle uyguluyoruz. Ancak, bu konuda vatandaşlarımıza da büyük sorumluluk düşüyor. Menfezler hiç bir koşulda kapatılmamalıdır. Zehirli bir madde olmayan doğalgazın, doğru kullanıldığında güvenli ve temiz bir yakıttır. Doğalgaz hava ile birleşerek yandığı için, ortamda yeterli miktarda hava olması gerekiyor. Bu nedenle ortama oksijen sağlayan menfezler her ne sebeple olursa olsun iptal edilmemeli veya işlevsiz hale getirilmemelidir.
Yetersiz hava nedeniyle gerçekleşen eksik yanma, karbonmonoksit gazının oluşumuna yol açmaktadır. Karbonmonoksit de, tam yanmış gazlardan ağır olduğu için bacadan kolaylıkla atılamamaktadır. Bacada biriken ve zaman zaman bacadaki sorunlar nedeniyle yaşam alanına sızabilen karbonmonoksit gazı da, zehirleyici olduğu için insan hayatını tehdit edebilmektedir. Bu tehdidin önlenmesi için baca sisteminin sızdırmaz olmasına dikkat edilmeli ve çekiş gücünün korunması için yıllık düzenli kontroller ve bakımlar ihmal edilmemeli” dedi.  
Bu hassasiyetin kullanılan diğer tüm cihazlar için de gösterilmesi gerektiğini ifade eden Akaslan; “Vatandaşlarımız şofben, kombi, soba gibi bacalı cihazların kullanım prosedürlerine mutlaka uymalı. Cihazların periyodik bakımını ve temizliğini yaptırmalı. Bu cihazların ortak bacaya değil, müstakil bacaya bağlanması da büyük önem taşıyor. GAZDAŞ’a bilgi verilmeden tesisata müdahale edilmemelidir. Doğalgaz kullanıcıları tesisatlarına kesinlikle müdahale etmemeleri ve tesisatların bakımı ile onarımlarını sertifikalı firmalara yaptırmaları gerekiyor. Özellikle tesisatta, yakıcı cihazlarda kombi, şofben, soba yada bacada, onaylı proje dışına çıkılarak yapılan değişiklikler tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Evlerinin ya da iş yerlerinin doğalgaz tesisatında değişiklik yapmak isteyen herkes mutlaka GAZDAŞ’a başvurmalı. Çünkü ne yazık ki bugüne kadar yaşanan olumsuz pek çok olayın arkasında onaysız tesisat değişiklikleri ve bunlara bağlı güvenlik ihlalleri bulunuyor” şeklinde konuştu.
Kırklarelililerin doğalgaz kullanımıyla ilgili GAZDAŞ web sayfasından her türlü bilgiye ulaşılabileceğini söyleyen Tamer Akaslan, “GAZDAŞ’ın 444 9 429 numaralı Çağrı Merkezi’ni arayarak da merak ettiğiniz her konuya yanıt bulabilirsiniz.” (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here