GAZDAŞ’tan Güvenli Doğal Gaz Kullanımı için “10 Altın Kural”

20
2008 yılından bu yana Kırklarelive Kavaklı’dadoğal gaz arz eden GAZDAŞ, doğal gazın güvenli kullanımıyla ilgili önemli hatırlatmalarda bulundu.

HABER MERKEZİ
2008 yılından bu yana Kırklarelive Kavaklı’dadoğal gaz arz eden GAZDAŞ, doğal gazın güvenli kullanımıyla ilgili önemli hatırlatmalarda bulundu. Doğalgaz Dağıtımı’nı uluslararası güvenlik standartlarına uygun şekilde gerçekleştirdiklerini belirten GAZDAŞ Kırklareli İşletme Müdürü Halil Ay, güvenli kullanım konusunda vatandaşların da gereken hassasiyeti göstermelerini isteyerek 10 altın kuralı hatırlattı.
Kırklareli’de16 bin, Kavaklı’da 484, toplamda ise; 16 bin 484 birim bağımsız bölüm aboneliğine ulaşan GAZDAŞ, Doğalgaz’ın ilk verildiği 2008 yılından bu yana, verdiği hizmette güvenlik unsurunu en üstte tutuyor. Doğalgaz dağıtımını uluslararası güvenlik standartlarına uygun şekilde gerçekleştirdiklerini belirten GAZDAŞ Kırklareli İşletme Müdürü Halil Ay yaptığı açıklamada, doğru ve kurallarına göre kullanıldığında en güvenilir yakıtın doğal gaz olduğunu vurgulayarak, dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi verdi.
* “Havalandırma menfezlerinin asla kapatılmaması ve cihaz bakımlarının yıllık periyotlarda yaptırılması önemli”
GAZDAŞ’ın abonelerinde güvenli doğal gaz kullanım bilincini geliştirerek bu konuda bir kültür oluşturmayı amaçladığını belirten Halil Ay; “Abonelerimizin doğalgaz tesisatlarına GAZDAŞ’ın bilgisi dışında müdahale etmemeleri önemli. Havalandırma menfezlerinin asla kapatılmaması ve cihaz bakımlarının yıllık periyotlarda yaptırılması çok önemli bir güvenlik kuralı” dedi.
Gaz arzı sağlanan bina sakinlerinin iç tesisatlarındaki topraklama çubuklarını düzenli olarak kontrol etmelerinin önemine de değinen Halil Ay; “Topraklama çubuklarının çalınması durumunda vatandaşlarımızın; GAZDAŞ tarafından yetkilendirilen, sertifikalı firmalarla görüşerek can ve mal güvenliği açısındanbir an önce yeni topraklama çubuğu montajınıbir an önce yaptırmaları gerekli” dedi.
* “Doğal gaza geçiş ve doğal gazın bilinçli kullanımıyla üzücü olaylar yaşanmayacak”
Ay, Kırklareli ve Kavaklı’da bugüne kadar meydana gelen yangın istatistiklerini de değerlendirdi: “Kırklareli Belediyesi’nden aldığımız bilgilere göre; 2009 ve 2013 yılları arasında her iki ilçede toplam bin 925 yangın meydana gelmiştir. Bunların 438adedi ev ve dükkanlarda bulunan soba ve bacalardan kaynaklanmıştır. Her iki ilçede de doğal gaz kaynaklı herhangi bir yangın yaşanmamıştır.”
Bu üzücü olayların doğal gaza geçiş ve doğal gazın bilinçli kullanımıyla yok olacağını söyleyen Ay; “GAZDAŞ olarak, doğal gazın ilk kaynağından kullanıcıya ulaştığı noktaya kadar titizlikle kontrol edipriski yöneterek güvenli kullanım sağlamaya çalışıyoruz. Doğal gazın güvenli kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken tüm konuları 10 altın kuralı sıralayarak GAZDAŞ abonelerini bu maddeleri okumaya ve uygulamaya davet ediyoruz” dedi.
* 10 Altın Kural:
1. Doğal gaz tesisatlarınızı GAZDAŞ yetkili sertifikalı firmalara ve kimlik kartı bulunan yetkilendirilmiş ustalara yaptırın.Sertifikalı firmalara www.gazdas.com web adresinden ulaşabilirsiniz.
2. Tesisatlarınıza kesinlikle müdahale etmeyin ve yetkisiz kişilere müdahale ettirmeyin.
3. Gazınızı açtırdıktan sonra tesisatınızda cihaz değişikliği veya ek cihaz bağlatırsanız mutlaka bu durumdan GAZDAŞ’ı haberdar edin. Bunun için GAZDAŞ Çağrı Merkezi 444 9 429’u arayabilirsiniz.
4. Doğalgaz tesisatlarınıza her yıl kışa girmeden sertifikalı firmalar aracılığıyla genel kontrol ve bakım yaptırın.
5. Kombi şofben gibi cihazlarınıza her yıl kışa girmeden yetkili servisler aracılığıyla bakım yaptırın. Bacalı cihaz kullanıyorsanız, cihazınızın baca sensörünün çalışıp çalışmadığını yetkili servise mutlaka kontrol ettirin.
6. Gaz arzı sağlandıktan sonra doğalgaz boru ve bağlantı elemanlarını, antipas üzerine sarı renkli yağlı boya ile boyayın. Boyama işleminde su bazlı boya kesinlikle kullanmayın.
7. Bacalarınızın kombi bağlantısının tam yapıldığından emin olun.,
8. Pencere veya duvarınıza monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da doğalgazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezlerinizi asla iptal etmeyin ve kapatmayın, kapatanları da uyarın.
9. Ocağınızı temizlerken, ocağı doğalgaz tesisatına bağlayan esnek bağlantı elemanını fazla hareket ettirmeyin. İşlevselliğini ve sızdırmazlık özelliğini sık sık kontrol etmeyi unutmayın.
10. Evinizde çürük sarımsağa benzer bir koku hissettiğinizde, kapı ve pencereleri açın, herhangi bir yangına yol açmamak için elektrikli hiçbir alete dokunmayın ve ortamda cep telefonu kullanmayın. Daha sonra ortam dışına çıkarak, doğal gaz acil hattı 187’yi arayın; ekipler gelene kadar doğalgaz vanalarını kapatın.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here