GAZDAŞ yeni tarifesini açıkladı

257
* Zorlu Enerji Grubu yetkilileri gazetemizi ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini sunarak GAZDAŞ’ın yeni tarifesini anlattılar.
HABER MERKEZİ 
Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Esra Çakır, Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Kırklareli İl İşletme Müdürü Halil Ay ve Grup-7 İletişim Danışmanlığı Medya İlişkileri Direktör Yardımcısı Serap Güneş gazetemize “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulunarak, GAZDAŞ’ın yeni fiyat tarifeleri hakkında bilgi verdiler.
Zorlu holding sahibi Ahmet Zorlu’nun hizmet aşkının çok fazla olduğunu belirten Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Esra Çakır; “Zorlu Enerji Grubu olarak 8 yıl hiç kar olmayacağını bile bile girdi. Bu 8 yılın ardından tarife değişti ve EPDK tarafından metreküp başına 15 kuruş olarak belirlendi. 1 Şubat 2015 tarihi itibariyle faturalarda bir 15 kuruşluk bir rakam göreceksiniz. Önceden 0.87 idi, şuan 1.02 Kuruş’a çıktı. Biz buna zam demiyoruz. Diğer yerlerden önce bu bölgelerde İstanbul’dan daha ucuza doğal gaz kullanıldı. Bu farkın giderilmesi ile diğer bölgeler ile bu bölgeler arasındaki fiyat normalleşmiş oldu. Bizler bunu sizlere anlatmak istedik. Çünkü medyada çalışanlar önemli insanlardır. Önemli bir çevreye sahipsiniz. Bu yüzden bu bilgileri size çok şeffaf bir şekilde, zamanında size anlatmak istedik” dedi.
Trakya Bölgesi’nde temiz, güvenli ve ekonomik bir yakıt doğal gaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalıştıklarını belirten GAZDAŞ yetkilileri, kamu otoritelerinin belirlediği yeni ödeme tarifeleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Çakır şunları kaydetti: “Kamu adına ve denetimiyle doğal gaz dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirdiğimiz Trakya’da, sekiz yılın sonunda 25 Ocak 2015 itibariyle taahhüt ettiğimiz sıfır tarife uygulaması sonlandırılmıştır. Diğer bölgelere kıyasla en ucuz doğal gazın tüketildiği bu dönem sonrası yeni tarifeler, GAZDAŞ olarak herhangi bir yetkimizin bulunmadığı yeni kanun düzenlemesiyle belirlenerek 1 Şubat 2015 itibaren tüketiciye sunulmuştur.”
* Doğal Gaz’a Yeni Tarife
Trakya’da, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Lüleburgaz ve Çerkezköy’ün de dahil olduğu 17 yerleşim bölgesinde konut ve sanayi tüketicilerine doğal gaz dağıtımında bulunan GAZDAŞ, kamu adına ve kamu denetimi altında sağladığı bu hizmetin beldeline ilişkin yeni düzenlemeleri anlatan Çakır; “Doğal Gaz Dağıtım Piyasası’nın Doğal Gaz Piyasası Kanunu’nda yapılan düzenleme ile Türkiye genelinde tarifesi belirlenen 70 dağıtım bölgesi arasında Trakya’da bulunmaktadır. Kanun gereği ilk sekiz yıllık hizmet süresini dolduran dağıtım şirketlerine yetkili mercilerce yeni tarifeler verilmektedir. Trakya Bölgesi Dağıtım Şirketimize, 25 Ocak 2014 tarihinde bu süreyi doldurması sonrasında, 1 Şubat 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere yeni tarife bildirilmiştir. 1 Şubat 2015’ten 31 Aralık 2016’ya kadar geçerli olan bu tarifenin belirlenmesi ve herhangi tüketim grubunun ne kadar tarife alacağı konularında, ülke genelindeki diğer dağıtım şirketleri için de geçerli olduğu gibi GAZDAŞ’ın da herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.
* “Trakya En Ucuz Doğal Gaz’ı tüketti”
2001 yılında yürürlüğe giren Doğalgaz Piyasası Kanunu, temiz ve ucuz bir enerji kaynağı olan doğal gaz kullanımının kısa sürede ülke genelinde yaygınlaştırılmasının sağlanması için yerleşim birimlerinde dağıtım hizmetinin özel sektör eliyle yapılmasını öngörmektedir. Bu düzenleme çerçevesinde halen 70 yerleşim biriminde doğal gaz dağıtım hizmeti, özel sektör eliyle verilmektedir. Bu yerleşim birimlerinden biri olan Trakya bölgesi sınırları içinde doğal gaz şebekesi tesis edilerek, doğal gazın tüketicinin kullanımına sunulması çalışmalarına da GAZDAŞ talip olmuştur” dedi.
GAZDAŞ, bu hizmete talip olurken, vereceği hizmet karşılığında, tüketicilerden 8 yıl boyunca herhangi bir bedel almayacağını taahhüt etti. Çakır; “Doğal Gaz Dağıtım Faaliyetleri’nin kamu adına özel sektör adıyla yapıldığı geçtiğimiz sekiz yıl boyunca, sıfır tarife uygulaması 70 yerleşim biriminden aralarında Trakya’nın da bulunduğu 10 bölgede yapmıştır. Bu uygulama kapsamında doğal gaz arzı sağladığımız Trakya’da 2006’dan bu yana ülke genelinde diğer bölgelere kıyasla En Ucuz Doğal Gaz tüketmiştir” dedi.
*250 milyon TL alt yapı harcaması yapıldı
GAZDAŞ olarak Trakya Bölgesi’nde, hane halkı ve sanayicilerin en uygun şartlarda doğal gaza ulaşmasının en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayan Çakır; “Sürekli yenilenen altyapı çalışmalarımız, bu amaç doğrultusundaki yatırımlarımızın sonucudur. Altyapı çalışmalarımız sayesinde Trakya bölgesinde 350 bin tüketicimizin kapısına doğal gaz kullanılır hale getirilmiş ve 170 bin tüketicimiz ise fiilen doğal gaz kullanımına başlamıştır. Açıklanan bu tarife Trakya bölgesi doğal gaz dağıtım şirketi olarak, bu güne kadar geliştirdiğimiz yatırım ve sizlere vermiş olduğumuz hizmetlerin karşılığı olup, doğal gaz faturalarında her metreküp doğal gazın bedeline ilave edilecektir” dedi.
Söz konusu uygulamalar kapsamında GAZDAŞ, 8 yıllık süre içinde Trakya Bölgesi’nde 2 bin 927 Kilometre Dağıtım Şebekesi oluşturarak, 365 adet doğal gazın basıncını ayarlayan ve miktarını ölçen istasyon montajı gerçekleştirdi. GAZDAŞ, bölgede bu alt yapının oluşturulması için 2014 itibarıyla 250 milyon TL.’lik yatırım yapmış olup yatırımlarına hız kesmeden devam etmeyi planlıyor. Böylece yeni yerleşim birimlerine doğal gaz arzı sağlayarak, tüketicilerin temiz ve ekonomik bir enerji olan doğal gazın avantajlarından faydalanması amaçlanıyor.” (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here