Gaza mı geliyoruz?!

15

Doğalgazın neden gelişinin geciktiğini düşünür, işi geciktirenlere karşı GAZA GELİR, bir sürü yakıştırmalarda bulunur, kandırıldığımızı söyler, çıkarız genellikle…
Sonra; Doğal gaz, zarla zorla gelip, kapımıza kadar dayanır da, “Acaba doğalgaza mı geçsek, yoksa bildik usüllerle mi devam etsek?” diye düşünür dururuz!
Apartman ve sitelerde mahkemeler kurulur!
“Biz bu doğalgaza geçmeyelim! Ya, Rusya gazı keserse? Ya, fahiş zamlar gelirse? Ya….”
Bu endişeli sorular ve mazeretler uzar da uzar…
Birisi çıkıp:”Duvarları filan yıkıp, kombiler filan almak lazımmış. Para demek. Pislik çıkacak demek. Zor iş demek…” diye dertlenir.
Başlarını “hak verir manada” sallayanların “he ya” deyişleri duyulur ardından.
Gaza gelinmiştir ki, hem de nasıl?!
Sabahları okula giden çocukların, işe giden insanların, yürüyüşe çıkan vatandaşların, kenti kaplayan isten, soba ve kaloriferlerin, genizleri yakan dumanından dert yanmayanımız var mıdır?
Yooo!
İyi ya peki öyleyse?!
Hani; kimilerinin çıkan salgınlarla ilgili devletin bir tedbir almadığını söyleyip, önüne geleni suçlarken, getirilen önleyici aşılara da, türlü manalar bulmaları gibi…
Şöyle bir düşünüyorum;
Her ay 160 lira kalorifer için yakıt parası ödüyorum ama sadece yılda en çok 4 ayda ve bizim yöneticinin, dışarıdaki ısının 18 derecenin altına inmediği günlerde yaktırdığı kalorifer için, ateşçiye giden paraları saymıyorum bile…
Senelik yakıt için ödediğim para 12 x 160 = 1920 lira. Hemen hemen 2 bin lira de.
Oysa ki, doğalgaz kullanıyor olsaydım; Kaloriferci parası ile 12 ayda, toplam kaloriferin yandığı günler toplamı olarak 2.5 ay yanan kömüre, dünyanın parasını ödemeyecektim.
Doğalgaz yakanlarla konuşuyoruz; Aylık doğalgaz giderleri 110 Tl civarındaymış.
Buna, aygaz ile şofben gibi ekleri de dahil.
Hem, yaktığın kadarını ödüyorsun, hem de, yöneticinin 18 derecenin altına düşmemeyi görev ve sorumluluk edinmiş termometresinin insafına kalmıyorsun!
Yan bloktaki dairelerde millet donca gezerken, evin içinde elektrikli cihaz yakman da gerekmiyor yanı sıra!
Çevren ve havan kirlenmiyor.
Temiz ve ucuza ısınıyor ve yaşıyorsun.
Hadi, hepsini bir yana bıraktım ama, hem gaza gelip; doğalgazın neden bir türlü getirilmediğinin hesabını soruyorsun, hem de ayağına geldiğinde de, doğalgaz düşmanı kesiliyorsun!
Çelişkiler içerisinde yaşamaya öylesine alışmışız ki, bu küçücük detayın bile farkına vardığımızdan emin değilim!
Kimbilir, belkide ben yanılıyorumdur?
Ne dersiniz?!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here