Ana sayfa » Kırklareli » Gastronomi Eğitim Merkezi Projesinin Açılış Töreni Yapıldı

Gastronomi Eğitim Merkezi Projesinin Açılış Töreni Yapıldı

Kırklareli Gastronomi Eğitim Merkezi Projesinin Açılış Töreni Yapıldı.
Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yürütülen ve TÜRKİYE-BULGARİSTAN sınır ötesi işbirliği programınca desteklenen, Kırklareli Gastronomi Eğitim Merkezinin açılış töreni, 30 Mayıs 2016 Pazartesi günü Saat 14.00’da Halk Eğitim Merkezinde yapıldı.
Kırklareli İl Özel idaresi Genel Sekreteri Ziya ESER açılış konuşmasında; Projemiz Kırklareli İl Özel İdaresi ve Avrupa Birliği Bakanlığının Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programının 3. Teklif çağrısı kapsamında %100 hibe ile gerçekleştirilmiştir.
Projemiz kapsamında Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ASO Müdürlüğünün alt katında depo olarak kullanılan alan profesyonel aşçılık eğitiminin verileceği mutfağa dönüştürülmüştür. Bu projenin süresi 20 ay olup Temmuz ayında sonlanacaktır. Gastronomi Eğitim Merkezinin toplam bütçesi 323.744,47 Euro’dur. Bu projenin fikir olarak çıkış noktası ise İlimizin oldukça geniş bir yemek kültürü olmasına karşın Kırklareli’nde bir gastronomi eğitim merkezinin eksikliği ve bu alanda yetiştirilen elemanların sertifikasız olmasıdır. Verilecek olan eğitimlerle yapımı tamamlanan Gastronomi Eğitim Merkezinde; sertifikalı eğitimler verilerek bu alanda istihdam eden kişi sayısını artırmak, ilimizden eğitim amaçlı olan göçün bir nebze önüne geçebilmek projemizin ana hedefleri arasındadır. Projenin sürekliliğini sağlamak adına Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü ile 28.04.2014 tarihinde 7 yıl süreli ortaklaşa bir protokol imzalanmıştır.
“Markalar Oluşturmamız Lazım”
Ayrıca 25 Mayıs 2016 tarihinde Macarova Belediyesinde düzenlenen tören ile kendilerinin projeyle restore etmiş oldukları Dimitar Madjarov aşçılık okulu ve yemek salonunu birlikte hizmete açmış bulunmaktayız. Bundan sonraki süreçte 3 ve 4 Haziran tarihlerinde Macarova Belediyesinde gerçekleştireceğimiz yemek eğitimi ile Kırklareli’nden götüreceğimiz 10 öğrenci orada Türk yemeklerini yaparak tanıtacaklardır. Aynı şekilde 6 ve 7 Haziran tarihlerinde Macarova Belediyesinden gelen öğrenciler bugün açmakta olduğumuz Gastronomi Eğitim Merkezinde kendi yörelerine özgü yemeklerini yapıp tanıtacaklardır.
Bu vesileyle 2 dost ve komşu ülkenin kültürlerinin tanıtılıp, kaynaştırılacağı nice projelerin devamını dilerim” dedi.
İl Özel idaresi Genel Sekreteri Ziya Eser’in konuşmasının ardından Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz kürsüye davet edildi. Minsolmaz: “Yöremiz gastronomi konusunda çok çeşitliliği bol olan bir bölge. Markalar oluşturmamız lazım. İnşallah birçok yemeğimizin bu konuda bir marka değerini oluşturabiliriz. Yapılan projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum ve hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diyerek projenin önemini vurguladı ve bunun gibi projelerin artarak devam etmesini temenni etti.
Ardından kurdele kesilerek Gastronomi Eğitim Merkezi halkın hizmetine açılmış oldu.
Açılış törenine; Kırklareli Milletvekili Sayın Selahattin Minsolmaz, Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziya Eser, İl Genel Meclis Başkanı Saffet Üresin, Bulgaristan Haskova Valiliğine bağlı Macarova Belediyesi Meclis Başkanı, Proje Koordinatörü ve Tercümanı, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcıları Erol AKYÜZ ve Bilal KUŞOĞLU, İdaremiz Birim Müdürleri, personeli, İl Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ayrıca kontrol

Tabiat uyanırken Kırklareli’de keyifli iki gün

Kırklareli merkezde tarih ve kültürle başlayan yolculuğunuz, Demirköy, Hamdibey, İğneada, Mert Gölü, longoz ormanları, Dupnisa …

Bir Cevap Yazın