Fırtınanın etkisi devam ediyor

8
Balcı; “Sigorta ekspertizleri zararımızı karşılamıyor”
HABER MERKEZİ
343 Sayılı Kırklareli Tarım ve Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Berahattin Balcı, 23 Eylül 2014 günü Kırklareli’de etkili olan fırtına ve şiddetli yağmurların ardından Mısır ve Ayçiçeği tarlaLArında yaşanan zararları Sigorta Ekspertizlerin karşılamadığını söyledi.
Köylerde Mısır ve Ayçiçeği tarların büyük zarar gördüğünü ve bu zararlardan dolayı çok mağdur olduklarını söyleyen Balcı, % 40-50 arasında zarlarının olduğunu söyledi. 
Bu kadar büyük Zaralarının olmasına rağmen Sigorta Ekspertizlerin %5 zarar gösterdiği Söyleyen Balcı; “Bizim % 40, %50 zararlarımız varken bunlar yüzde 5 zarar kesip gidiyorlar. Ziraat elemanları geliyor bunlarda % 40, % 50 zarar gösteriyorlar ancak TARSİM Elemanları kendilerini mi kurtarmak için böyle bir zarar yok diyorlar” dedi. Balcı yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
“Geçtiğimiz günlerde ilimizde çok büyük bir fırtına oldu yağmurla birlikte. Bu fırtınadan dolayı çiftçilerimiz çok büyük bir zarar gördü. Köylerde Mısırlara Ayçiçeği’ne çok büyük zararlar verdi ve bu zararlardan dolayı çok mağduruz. Sigorta yaptırdığımız yerler var. Biz çiftçiler olarak sigortamızı Tarsim’a yaptırmak zorundayız tek TARSİM bakıyor. TARSİM elamanları geliyor ekspertizleri bu zararları ziyanları hiç görmezden geliyorlar. Bizim yüzde 40, yüzde 50 zararlarımız varken bunlar yüzde 5 zarar kesip gidiyorlar. Ziraat elemanları geliyor bunlarda yüzde 40, yüzde 50 zarar gösteriyorlar ancak TARSİM elemanları kendilerini mi kurtarmak için böyle bir zarar yok diyorlar. Bizim fırtına ve yağmurdan dolayı çok büyük zararlarımız var ancak eksperle bunu karşılamıyor devlette bunu görmezden geliyor. Ziraat Odası, Tarım İl Müdürlüğü bir çalışma başlattı, zarar gören alanları tespit etmek için ekspertizleri gönderiyor ve zarar gören üreticiler dilekçeyle Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuruyoruz. Ortalama 100 bin dönüm zarar gören bir alan var. Kavaklı, İnece, Dokuzhöyük, Dolhan Köyü, Paşayeri Köyü bu yerlerde çok büyük zarar gören yerler. 
* “Mısırlarda Kurt var dediler” 
Gelen TARSİM ekspertizleri tarlamızı dolaştı tarlamızda mısırlarda kurt olduğunu söyledi, kurttan dolayı yıkılma olduğunu o yüzden zarar kesmediklerini söylediler. Ancak bu kurt her zaman oluyor, bu kurttan değil aşırı yaşanan fırtına ve yağıştan dolayı devrilme olduğunu söyledik ancak bunu hiç kaideye almadılar. Fırtınanın haricinde diğer mısırlarda yere yattı bunları biz ekspertizlere söyledik, bunları makinelerin biçemeyeceğini biçerse çok zarar vereceğini, bu makinenin tek taraflı biçeceğini ve biçim maliyetinin iki katına çıkacağını söyledik, ancak ekspertizleri bunların bizimle alakası yok, bunların maliyetine siz katlanacaksınız dediler. Bizim burada yaptığımız sigortanın hiçbir anlamı kalmıyor. Ben tarlamı sigorta yaptırdım diye seviniyorum, sigortama güveniyorum fakat gelen sigortacılar benim ürünümü hiçbir masrafını, zararını ziyanını karşılamıyorlar. Bizde arkadaşlara konuşuyoruz bu sigortanın bir anlamı kalmıyor, seneye bende sigorta yaptırmam diyor. Bu sigortayı ben yaptırmazsam, başkası yaptırmazsa bu TARSİM ne işe yarar, sigorta ne işe yarar.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here