Fırınlar denetlendi, basın mensupları tartaklandı

19
* Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Çevre ve Sağlık Birimi tarafından merkez ilçede bulunan 12 Fırın denetlendi. Yapılan denetimlere katılan basın mensuplarının çekim alması bazı fırın sahipleri tarafından engellenmek istenerek tartaklandı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede faaliyet göstermekte olan toplam 12 Fırın Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Çevre ve Sağlık Birimi’nden Ziraat Mühendisi Nurgül Bayman Tunçol, Zabıta Memurları Rahmi Genç ve Semih Enes tarafından denetlendi. Yapılan denetlemelere Belediye tarafından davet edilen basın mensuplarının görüntü alması bazı fırın sahipleri tarafından engellenmek istendi.
24 Haziran 2010 Perşembe günü yapılan denetimlerle ilgili olarak Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Çevre ve Sağlık Birimi’nden Ziraat Mühendisi Nurgül Bayman Tunçol şunları kaydetti:
“Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Çevre ve Sağlık Birimi olarak 22 Haziran 2010 Salı günü gerçekleştirilen ilk denetimlerde; Hümmet Kardeşler Unlu Mamulleri, Şendoğan Babis Tahıl Taş Ekmek ve Unlu Mamuller, Çayeli Gıda, Ekmek ve Unlu Mamuller ile Bolu Ekmekçiliğe ait fırınlarda incelemeler yapıldı. Yapılan bu incelemelerde görülen eksikliklerle ilgili olarak Zabıt Varakası düzenlenerek Belediye Encümeni’ne gönderilerek gerekli kararın verilmesi istendi.
Bugün yapacağımız denetimlerde; Toktarlar Ekmek Fırını, Vakfı Kebir Odun Ekmeği Fırını, Çağan Ekmek Fırını, Kırklareli Ekmekçilik, Akın Ekmek Fırını, Rumeli Unlu Mamuller San. ve Tic. Ltd. Şti., Yakar Ekmek Fırını ve Ercan Ekmek Fırını ve Unlu Mamullerin denetlemesi yapılacak. 
Yapacağımız denetlemelerde öncelikli olarak Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Ekmek Çeşitleri ile ilgili olarak 15 Mayıs 2010 tarihinde belirlenen Fiyat Tarifeleri’nin fırınlarda bulunup bulunmadığını kontrol edeceğiz. Bunun yanında genel hijyen kurallarının uygulanıp uygulanmadığına, rutin haşere mücadelesinin yapılıp yapılmadığını yerinde tespit ederek, çalışanlarının sağlık karneleri kontrol edilecek. Eğer eksiklikler varsa tutulacak olan Zabıt Varakası ile bunlar tespit edilerek, işletmeciye verilecek olan ek süre içerisinde bunların tamamlanması istenecek. Bu sürenin dolmasını müteakip yapılacak olan denetimlerde eğer bu belirtilen eksiklikler tamamlanmamış ise tutularak Belediye Encümeni’ne gönderilip, gerekli kararın alınması istenecek.
Yaptığımız denetimlerimizin amacı vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli ekmeği yemelerini sağlamaktır. Bunun için de denetimlerimizde hassasiyet gösteriyoruz. Bunun yanında vatandaşlarımızda aldıkları ekmeklerin gramajları ile fiyatlarını bilmeli ona göre alışveriş yapmalılar. Eğer belirlenen gramajdan veya fiyattan farklı bir fiyat uygulanıyorsa bunları ilgili birikimlere bildirmelidirler.”
* Basın mensuplarının görüntü alması engellenerek, tartaklandı
Açıklamanın ardından Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Çevre ve Sağlık Birimi’nden Ziraat Mühendisi Nurgül Bayman Tunçol, Zabıta Memurları Rahmi Genç, Semih Enes ve basın mensuplarından oluşan grup ilk olarak Kırklareli Ekmekçiliğe gidildi. Burada yapılan denetimlerde Ekmek Çeşitleri ile ilgili fiyat tarifesinin bulunmadığı belirlenerek, diğer eksikliklerinde yer aldığı Zabıt Varakası düzenlenerek işletme sahibine verildi.
Daha sonra Yeni Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Rumeli Unlu Mamuller San. ve Tic. Ltd. Şti.’de basın mensupları beklenmeyen bir tepki ile karşılaştı. İşletme sahibi tarafından içeriye davet edilen basın mensupları imalathane bölümüne girdi. O anda işletme sahibinin oğlu Adem Kutlu, “Kime sordunuz da çekim yapıyorsunuz. Burada çekim yapamazsınız” diyerek Anadolu Ajansı Muhabiri Özgün Tiran’ın kamerasını tutarak, içeriden görüntü alınması engelleyip, tartaklayarak, basın mensuplarını dışarı çıkardı. Belediye’den gelen görevlilerle de tartışan Kutlu görevlilere de; “Madem denetlemeye geleceksiniz önceden niye haber vermiyorsunuz” diye de çıkıştı.
Yapılan denetim den sonra açıklamada bulunan Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Çevre ve Sağlık Birimi’nden Ziraat Mühendisi Nurgül Bayman Tunçol, bu  işletmenin bundan önceleri de uyarıldığını ve eksikliklerinin giderilmesi için ek süre verildiğini ancak bugün yapılan denetimlerde bu eksikliklerin giderilmemiş olduğunun görülmesi üzerine gerekli tutanakların tutularak durumun Belediye Encümeni’ne havale edileceğini söyledi.
Akın Ekmek Fırını’nda yapılan denetimde ise, fırın sahipleri ve çalışanları gelen gurubu güleryüzle karşılayarak çay ikram ettiler. Burada yapılan denetimlerde herhangi bir eksikliğin bulunmadığını belirten Tunçol, burasının örnek bir işletme olduğunu söyledi. (s)
 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here