”Filistin’e Özgürlük Konvoyu” Türkiye’de

11
Filistin halkına destek vermek amacıyla İngiltere’den yola çıkan, ”Filistin’e Özgürlük Konvoyu” Fransa, İtalya ve Yunanistan’ı geçerek Edirne’nin İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.


İpsala Sınır Kapısı’nda coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan konvoydakiler, araçlarından zafer işareti yaparak karşılık verdi.
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, İngiltere, Amerika ve Türkiye’den bağışlanan araçların 200’ü bulacağını ve bunları Gazze’ye bırakacaklarını söyledi.
Amaçlarının, savaşta yara almış Gazze halkına yapılan ambargonun dünya kamuoyuna hatırlatılması ve gündeme getirilmesi olduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
”Bu araçlar orada hastanelerde ve diğer yerlerde kullanılacak. Ambargo olduğu için çöpler toplanamıyor. İnsanlar çok zor durumda. Su kuyuları var ama jeneratör olmadığı için çalışmıyor. Tıbbi malzemeler zamanı geçtiği için bozuldu o yüzden özellikle diyaliz makinesine ihtiyaç var. Diyaliz hastası çocuklar makine olmadığı için acıdan kıvranıyor. Şimdi diyaliz makinesi ve tükenen tıbbi ilaçları götürüyoruz. İpsala’dan sonra İstanbul Taksim’de büyük bir kitlesel basın açıklaması yapılacak. Sonra Adapazarı ve oradan Ankara’ya gidilecek. Ankara’da TBMM İnsan Hakları Komisyonunda görüşmeler yapılacak. Konya’da da bir gösteri düzenlenecek. Daha sonra Adana ve Gaziantep üzerinden Suriye, Ürdün ve Mısır’dan geçerek 27 Aralıkta Gazze’ye girilecek. Burada savaşın 1. yıl dönümünde büyük bir yürüyüş yapılacak. Dünyanın birçok ülkesinden gelen 50 bin insan Gazze’nin bir başından bir başına kadar yürüyecek.”
İsrail’in dünyaya yapmış olduğu aldatmayı Gazze’de göstereceklerini ifade eden Yıldırım, fosfor silahlarından dolayı hala çocukların yaralarının iyileşmediğini söyledi.
Evi yıkılan 20 bin civarında insanın yaşantılarını bütün dünyaya göstereceklerini söyleyen Yıldırım, çalışmaya katılanlara teşekkür etti.
Değişik ülkelerden insanların yer aldığı konvoydaki araçlar, İpsala Sınır Kapısı’nda gümrük işlemlerinini yaptırdıktan sonra İstanbul’a hareket etti. aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here