Fidan destekleri açıklandı

10
* Yurtiçi Sertifikalı Fidan /Çilek Fidesi ve Standart Fidan kullanan üreticilere verilecek olan destekleme miktarları belirlendi.

 HABER MERKEZİ
2010 Yılı Yaz Dönemi ve 2010 Yılı Güz Dönemleri’ni kapsayan Yurtiçi Sertifikalı Fidan/Çilek Fidesi ve Standart Fidan Kullanımı Desteklemesi hakkındaki Tebliğ 27 Mayıs 2010 tarih ve  27593 sayılı  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Ödemeler bu Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre, yurt içinde üretilip sertifikalandırılan sertifikalı Bodur, Yarı Bodur veya Bodur olmayan Fidan/Çilek Fidesi’ni kapsamaktadır.
Başvurular 2010 yılı yazlık dikimler için  tebliğin yayımlanmasından itibaren 30 Temmuz 2010 tarihi mesai saati bitimine kadar, güzlük dikimler için  ise 1 Ekim 2010 tarihinden, 31 Aralık 2010 tarihi mesai saati bitimine kadar yapılması gerekmektedir. Dönemi içinde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir.
Destekleme Miktarları:
* Bodur veya Yarı bodur meyve bahçesi tesisi için en az 5 dekar 
* Bodur veya yarı bodur olmayan diğer meyve fidanları ile bahçe tesisi en az 10 dekar
* Çilek bahçesi tesisi en az 3 dekar
Destekleme Birim Fiyatları:
* Bodur veya Yarı Bodur  Meyve Fidanı türleri ile bahçe tesisi;  Standart Fidan için 150 TL/da Sertifikalı Fidanla 300 TL/da
* Bağ ve diğer Meyve Fidanları  ile Bahçe Tesisi Standart Fidan için 100 TL/da Sertifikalı Fidanla 200 TL/da
* Sertifikalı Çilek Fidesi  ile Bahçe Tesisi’ne 200 TL da 
* Virüsten Ari Fidanlara ilave olarak standart çeşitlerde 50 TL/da sertifikalı çeşitlerde 100 TL/da de ilave olarak belirlenmiştir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.