“Festivalimizi uluslar arası düzeye taşıyacağız”

13
* Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’nin 20. Yıl Kokteyli’nde konuşan Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Festivali uluslar arası düzeye taşımak istediklerini dile getirdi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’nin 20. yılı dolayısıyla 24 Mayıs 2010 Pazartesi günü saat 20.30’da Dostluk Evi’nde bir kokteyl düzenlendi. Düzenlenen kokteyle; Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit çağlayan, Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Belediye ve İl Genel Meclisi Üyeleri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.
Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’nde başladığı günden bu güne kadar yapılan etkinliklerin yer aldığı slayt gösterisinin ardından konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, bu yıl 20. düzenlenen Festivali uluslar arası düzeye taşımak için çalışmalar yaptıklarını belirterek şunları kaydetti: 
“Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali 20 yıldır Trakya’nın en kapsamlı, en çok sosyal ve kültürel faaliyeti olan ve en çok ilgi duyulan festivallerinin başında gelmektedir. 20 yıldır da bu çıta düşürülmeden mevcut Belediye Başkanları tarafından devam ettirilmiştir. Geçmişte bu festivali başlatan ve devam ettiren bütün Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum.
Bizde göreve geldiğimiz günden bu yana bu çıtayı düşürmeden, sosyal ve kültürel faaliyetleri arttırarak bu festivalimizi devam ettirme gayreti içerisinde olduk. Bunu da en iyi şekilde başardığımıza inanıyoruz. Bu senede festivalimizi 8 güne çıkarttık. Bugüne kadar geçen süre içerisinde yapılan etkinliklere halkımızın büyük ilgi göstermesi bizleri memnun etmiştir. Bundan sonraki günlerde de yapacağımız etkinliklerimize halkımızın bu ilgisinin artarak devam edeceğine inanıyorum.
Bu yıl ki festivalimizin önemli farklarından birisi de uluslar arası katılımı sağlamak oldu. Geçtiğimiz hafta Makedonya, Bulgaristan gibi balkan ülkelerinden gelen ressamlarla bir sanat çalışması yapıldı. Geçtiğimiz günler yine Bulgaristan’ın Malko Tırnova Futbol Takımı ile Kırklareli Sanayispor Futbol Takımımız karşılaştı. Bunun yanında Bulgaristan ile Türkiye’deki fotoğrafçıların Istrancaların Kuzeyi’ni ve Güneyi’ni anlatan bir Fotoğraf Sergisi açtık. Yarın akşamda tamamen Bulgar Sanatçılardan oluşan, Bulgar Kültürünü yansıtan değişik faaliyetler ve sahne gösterileri olacak.
Bu gösterileri başlatmamızdaki amaç, Festivalimizi uluslar arası olmasının yanında daha çok Balkan Ülkeleri çapında genişletmeyi düşünüyoruz. Bu işler ismini koymakla olmuyor. Bu yıldan itibaren böyle ufak ufak etkinliklerle bunu deneyelim istedik. İlgide yoğun oldu. Seneye bunu sadece Bulgaristan değil, Yunanistan, Romanya ve Makedonya gibi bu festivalimize katılmak isteyen ülkeleri de davet ederiz. Bu yıl bunu sadece Bulgaristan ile denedik. Bundan sonraki yıllarda bu etkinlikleri diğer ülkeler ile de yapacağız. Festivalimize halkımızın göstermiş olduğu ilgiden son derece memnunuz. Bu ilginin ilerleyen günlerde yapacağımız etkinliklerde daha da artacağını umuyorum.” (s)    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here