Fen Lisesi’nde “Deprem ve Yangın Tatbikatı” yapıldı

15
Kırklareli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından “1-7 Mart Sivil
Savunma Haftası” etkinlikleri kapsamında Kırklareli Fen Lisesi’nde
yapmayı planlanan ancak hava muhalefeti dolayısıyla ertelenen “Deprem ve
Yangın Tatbikatı” 31 Mart 2011 Perşembe günü saat 13.30’da
gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli İtfaiyesi Teknikeri Ayhan Abdullahoğlu tarafından tatbikata katılan 189 öğrenci, 17 öğretmen ve 8 personele ilk olarak okulun Konferans Salonu’nda bilgilendirmelerde bulunuldu. Ardından Yangın Alarmı’nın çalması ile birlikte içeride bulunan herkes kısa sürede okul binasını terk ederek okul bahçesine çıktı. İtfaiye Erleri Erdinç Kahyalar, Recep Taşkın ve Şenol Yavuz tarafından okul binasının 3. katında mahsur kalmış olan çocuk temsili olarak kurtarıldı. Daha sonra Kırklareli İtfaiyesi Teknikeri Ayhan Abdullahoğlu tarafından Yangın Söndürme Tüpü’nün ne şekilde kullanılacağı tatbikata katılanlara gösterildi. Bazı öğrenciler tarafından Yangın Söndürme Tüpü ile temsili olarak çıkartılan yangın söndürüldü.
Kırklareli İtfaiyesi Teknikeri Ayhan Abdullahoğlu yapılan etkinlikle ilgili olarak şunları kaydetti:
“1-7 Mart Sivil Savunma Haftası” Kırklareli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmıştı. Ancak hava muhalefeti sebebi ile bazı programlarımızı iptal etmek zorunda kalmıştık. Bugünde o iptal ettiğimiz programlardan olan Kırklareli Fen Lisesi’nde “Deprem ve Yangın Tatbikatı”nı gerçekleştirdik.  
İlk olarak okulun Toplantı Salonu’nda slayt sunumu eşliğinde öğrencilere; Deprem anında yapılması gerekenler, tehlikeli kimyasal maddeler, kimyasal maddelerin depolanması ve bunlara yangın anında nasıl müdahale edileceği, doğalgaz yangınlarına müdahale, genel yangın bilgisi ve yangın güvenlik önlemleri hakkında bilgiler verdim.
Yangın alarmının çalması ile birlikte okul binası içerisinde bulunanlar kısa sürede binayı terk ederek bahçede toplandılar. Okulun 3. katında mahsur kalmış oylan bir öğrencimiz itfaiye erlerimiz tarafından temsili olarak kurtarıldı. Ardından tatbikata katılanlara Yangın Söndürme Tüpü’nün ne şekilde kullanılacağını uygulamalı olarak gösterdim.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.