Fen Bilimleri Koleji’nin öğrencileri Yerel Basınla buluştu

16
Fen Bilimleri Okulları Kırklareli Koleji’nin 26 Eylül 2013 Perşembe günü saat 11.00’de düzenlediği Panel’e; Gazetemiz Genel Koordinatörü Hacer Gökkaya, Yazı İşleri Müdürümüz Savaş Eskici konuşmacı olarak katıldı.
HABER MERKEZİ 
Fen Bilimleri Okulları Kırklareli Koleji’nin 26 Eylül 2013 Perşembe günü saat 11.00’de düzenlediği Panel’e; Gazetemiz Genel Koordinatörü Hacer Gökkaya, Yazı İşleri Müdürümüz Savaş Eskici konuşmacı olarak katıldı.
Gazetecilik mesleğinin tanıtımı ve yerel medyanın sorunları konulu söyleşide öğrenciler meslek hakkında bilgilendirildi.
Panel’de ilk olarak söz alan Gazetemiz muhabiri ve aynı zamanda genel koordinatörü Hacer Gökkaya, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olduğunu söyleyerek önce iletişim fakültesinde okumak isteyen öğrencilere bilgi vermek amacıyla ilk 2 yıl Gazetecilik, Sinema Televizyon ve Halkla İlişkiler branşlarının tamamının ders olarak gösterildiğini daha sonra branşlaşma olduğundan bahsetti. Gökkaya şunları kaydetti: “Yeşilyurt Gazetesi bu yıl 90. Yaşını kutluyor bu 90 yıllık serüvenin 30 yıllık kısmı Elmas Cankurt sahipliğinde geçti. Son 30 yılın aktif olarak 10 yılına şahitlik yaptım. Günlük gazete çıkarmak, hele hele Kırklareli gibi sakin bir şehirde bu işi yapmak, hakikaten zor zanaat. Haberin ya da haber kaynağının ayağınıza gelmesini beklerseniz günlük değil aylık bile zor gazete çıkarırsınız. Araştırma yapıp öz veriyle çalışmanız lazım. Sevmeden yapılacak bir iş değil. Bunun heyecanını içinde taşımayan gazetecilik yapamaz.”   
Sonrasında söz alan gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Savaş Eskici şunları kaydetti: “Bu işin içerisinde 25 yıldan beri yer alıyorum. Lise çağlarında staj vesilesi ile tanıştım Gazeteciliği bugüne kadar getirdim. Gazetecilikte zaman ve mekân kavramı yoktur. Birçok konuda hem kendinizin hem de ailenizin fedakâr olması şart. Sabahleyin işe başlama saati belli olan ancak akşam saatinde çıkış saati belli olmayan mesleklerden bir tanesi. Sevmeden yapamayacağınız bir meslek aslında Gazetecilik. Gazeteciliğin ana temellerinden bir tanesi çok okumak ve araştırıcı olmak. Ayağınıza haberin gelmesi diye bir şey yok birkaç istisna dışında. Yerel basın olarak çok daha fazla göstermek durumundasınız. Yerel gündemi çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Bizler çoğumuz alaylı gazetecileriz kısacası kendi kendimize öğrendik diyebiliriz. Ancak sizlere tavsiyem bu işi okulunda öğrenmek ve Diplomalı bir gazeteci olmanız yönünde.” dedi.
Düzenlenen Panel’in ikinci bölümünde Yerel gazete mensupları öğrencilerin hazırladıkları sorulara tek tek yanıtladılar. Son olarak söz alan Fen Bilimleri Okulları Kırklareli Koleji Müdürü Güney Filiz şunları kaydetti: “Değerli öğrenciler sizleri burada yerel basınımız ile tanıştırmak ve yerel basınımızın önemini anlamanızı sağlamak için çağırdık. Yerel basının önemi çok büyük ve çok fazla kendileri zor bir görev içerisindeler. Kendilerinin de söylediği gibi zaman ve yer kavramları yok durmadan çalışıyorlar. Ancak sevgilerini bu işe verdiklerinden dolayı bu mesleği yürütüyorlar. Kendilerine Davetimizi kabul ettikleri için ve buraya geldikleri için teşekkür ediyor ve Meslek hayatlarında başarılar diliyorum.”
Toplantıya ayrıca Önadım Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ferdi Kurtbayram, Kırklar Haber Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü H. Murat Taner, Alternatif Gazetesi Sahibi Emrah Yıldırım, Muhabir Ufuk Çelik, Anadolu Ajansı Kırklareli İl Temsilcisi Ufuk Ertop katılarak, gazetecilik ile ilgili deneyimlerini aktararak sorulan soruları cevapladılar.  
 (Serkan Koçtürk)     
   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.