Fatih Dökümhanesi’ndeki kazı çalışmaları sona erdi

22
* Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinde kullandığı top ve güllelerin yapıldığı Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde bu yıl yapılan kazı çalışmaları sona erdi. Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Metin; “Bu yılki kazı çalışmalarımızda Osmanlı Hamamı, Gülleler, Mermiler, Dökümhanenin işlevine uygun metal parça ve burada kullanılmış olduğunu tahmin ettiğimiz porselen parçalar açığa çıkarıldı” dedi.
HABER MERKEZİ
Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi’nde kullandığı top ve güllelerin yapıldığı Kırklareli’deki tarihi Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.
Kazı Başkanı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurcan Yazıcı Metin yaptığı açıklamasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarını 35 kişilik ekiple gerçekleştirdiklerini söyledi. 
Kazının dökümhane avlusu etrafındaki yaşam alanında yapıldığını belirten Metin; "Dökümhane Osmanlı’nın en önemli sanayi tesislerinden biri. Yaşam alanı olarak tanımladığımız alanda Osmanlı Hamamı ortaya çıkarıldı. 2 birimli, tuvaleti ve ısıtma sistemi görülebilen bu hamamın beden duvarları ayakta. Osmanlı hamamı dökümhanede beden duvarlarıyla ayakta kalabilen tek yapı olduğu için oldukça önemli" dedi.
Metin, kazı sırasında hamamın üst örtü sistemine ve fırının işleyişine ait bir takım veriler elde ettiklerini vurguladı.
Bu yılki çalışmalarının 2,5 ay sürdüğünü ve kazı alanı çevresinde geçici onarım ve koruma önlemleri alındığını dile getiren Metin, "Bu yılki kazı çalışmalarımızda Osmanlı hamamı, gülleler, mermiler, dökümhanenin işlevine uygun metal parça ve burada kullanılmış olduğunu tahmin ettiğimiz porselen parçalar açığa çıkarıldı" diye konuştu.
Metin, gelecek yıl dökümhanenin projesinin hazırlanarak restorasyonunun yapılacağını, dökümhanede Açık Hava Endüstri Arkeoloji Müzesi kurulmasının hedeflendiğini kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here