Fastfood’a rakip Slowfood

10
 Slow Food’un Vize’ye kurulması ile ilgili toplantı Belediye Başkanlığı’nda yapıldı
 
HABER MERKEZİ
Trakya Gastronomi Festivali kapsamında Vize Belediye Başkanlığı’nda Slow Food Vize’nin kurulması ile ilgili toplantı, Slowfood İzmir Convivium lideri Nedim Atilla, Slowfood Yağmur Böreği Convivium Lideri Ayfer Yavi, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz ve Kırklareli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Çakır’ın önderliğinde yapıldı. 
Toplantıda konuşan Nedim Atilla; Convivium kelimesinin Roma Dönemi’nde bir masa başında oturarak yemek yiyen topluluğu ifade ettiğini söyledi. Toplantıda Slowfood un kurucusu olan Carlo Petrinin İyi, Temiz ve adil isimli kitabına da yer verildi. 
Slowfood’un Trakya da ilk kez kurulan bir birlik olması ve Cittaslow Vize’nin bu kalkınma modeline dahil olması Belediye Başkanlığınca sevindirici bulundu.
 Slow Food birliklerinin kırsal kalkınma modeli içersinde bölge ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağı, Hayatı normal ritmine dönüştürme çabası olarak görülen Slow Food’un sivil toplum hareketi olduğu da belirtildi.
 Slowfood Yağmur Böreği Convivium Lideri Ayfer Yavi; Slow Food kapsamında “Tohumdan Sofraya” projesiyle mevsiminde tüketim eğitimini gerçekleştireceklerini, 4 yılda 1500 öğrenciye birebir eğitim verdiklerini ifade etti.
Yavi: “1 yılda 2 defa okullara giderek öğrencilere eğitim esnasında bilgilendirici kartlar veriyoruz ve evde paylaşmalarını istiyoruz. Aynı şekilde ebeveyn ve öğretmenleri de eğitimlere tabi tutuyoruz. Bu proje kapsamında özellikle Slow Food Convivium Şehirleri’nde genç aşçıların eğitilmesi gerekiyor. Bu durumda aşçıların çalışmalarının mevsimsellik olgusuyla orantılı olması sağlanıyor”. Şeklinde açıklamalarında bulundu. Konuşmaların ardından yeni oluşturulan Trakya Vize Convivium’unda nasıl çalışmalar gerçekleştirileceği kararlaştırılarak toplantı sona erdi. (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here