Ezan Çiçeği’nden görsel şölen

16
Edirne’de bir kahvehanede dikili ”Ezan Çiçeği”nin, akşam ezanıyla birlikte tomurcuklarını patlatarak sunduğu görsel şölen, çevredekiler tarafından ilgiyle izleniyor.

Saraçhane semtinde bulunan kahvehanenin işletmecisi Ali Özkan’ın, komşusundan alarak, kahvehanesindeki bahçeye diktiği ezan çiçeği hem müşterilerin, hem de mahallelinin ilgi odağı oldu.
Özkan, yaptığı açıklamasında ilgiden memnun olduğunu ve akşam ezanının yaklaşmasıyla hem müşterilerinin hem de mahalle sakinlerinin çiçeğin başında açmasını beklediklerini söyledi.
Çiçeği izlemeye gelen mahalle sakinlerinden İsmail Tüysüz de, ezan çiçeğinin ”felsefik bir çiçek” olduğuna inandığını ifade ederek, ”Bu çiçek doğumu ve ölümü aynı anda anlatıyor. Akşam ezanıyla birlikte doğuyor, sabah ezanı öncesi de kendini kapatıyor, yani ölüyor. Tıpkı insanlar gibi, doğunca kulağına ezan okunması ve ölünce ezan sonrası gömülmesi gibi. Her akşam izliyorum, her akşam farklı etkileniyorum” diye konuştu.
* Görsel Şölen
Kahvehanenin yol kenarına bakan bahçesinde dikili yaklaşık 1 metre boyundaki ezan çiçeği, akşam ezanı okunana kadar yeşil yapraklarıyla üzerinde hiç çiçek olmayan bir çalılığı andırırken, ezanın okunmasıyla önce tomurcuklarını patlatıyor, ardından sarı renkteki çiçeklerini açıyor. Ezan çiçeği, bu özelliğiyle adeta görsel bir şölen de sunuyor.
Sabah ezanına kadar hoş kokulu sarı çiçeklerini üzerinde taşıyan ezan çiçeği, sabah ezanı öncesi çiçeklerini kapatıyor.
* Çiçeklerin Ömrü Bir Günlük
Kaynaklarda ”oenothera” olarak adlandırılan ezan çiçeğinin bir başka ilginç yönü de, çiçeklerinin ömrünün sadece bir gün olması.
Gün boyu güneş gören ve çok fazla iklim ve toprak ayırt etmeyen Ezan Çiçeği Mayıs ve Agustos ayı sonuna kadar çiçeklerini açıyor. Bahçe bitkisi olması nedeniyle satışına pek rastlanılmayan çiçek, genelde fide ya da tohumlar yoluyla çoğaltılır.
Boyu bir buçuk metreye kadar uzayabilen ezan çiçeğinin bir başka özelliği de doğadaki en zengin linoleik asid kaynağı olması. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here