Evlerinizdeki dostlarınıza dikkat edin

8

* Uzmanlar, hayvanlarda bulunan pek çok mikrobun, saç kırandan uyuza, karın ağrısından ishale, zeka geriliğinden alerjilere, hatta ölüme kadar varabilen çok ciddi hastalıklara yol açabildiğini belirterek, evde bakılan hayvanlara dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.
HABER MERKEZİ
Uzmanlar, hayvanlarda bulunan pek çok mikrobun, saç kırandan uyuza, karın ağrısından ishale, zeka geriliğinden alerjilere, hatta ölüme kadar varabilen çok ciddi hastalıklara yol açabildiğini belirterek, ”Evdeki dostlarınız, düşmanınız olabilir” diyorlar.
Uzmanlar, bu hastalıkların bazen anne karnındaki bebeği de etkilediğini ifade ediyorlar. Özellikle çiğ etle beslenen, aşıları ve düzenli sağlık kontrolleri yapılmayan, ev dışında tutulan, evcil olmayan ya da sahipsiz hayvanlarda tehlikenin daha fazla olduğunu belirten uzmanlar şunları kaydediyorlar:
”Hayvanlarda bulunan pek çok mikrop, saç kırandan uyuza, karın ağrısından ishale, zeka geriliğinden alerjilere, hatta ölüme kadar varabilen çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Evcil hayvanlardan insanlara hastalık bulaşması, derideki sıyrık, ısırık, solunum ve hayvanların idrar ya da dışkısına temasla olabilir.”
Uzmanlar, bu hastalıkların özellikle bebeklerde, 5 yaşından küçük çocuklar, gebeler, zeka geriliği olanlar, kanser, şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar, kemoterapi alanlar, alerji ve astım hastaları gibi bazı guruplarda çok daha tehlikeli olduğunu söylüyorlar
* ”En Fazla Hastalığı Kedi ve Köpek Bulaştırıyor”
Uzmanlar kedi ve köpeklerin, hastalık bulaştırmada en tehlikeli hayvan olduğunu söyledi.  Ev dışında daha fazla vakit geçirdikleri için köpeklerin kedilere göre daha tehlikeli olduğunu ifade eden Uzmanlar şunları kaydediyor.
”Kedi ve köpeklerden bulaşan kuduz, toksoplazmoz, salmonella, barsak parazitleri, veba, tetanoz, yara enfeksiyonu gibi hastalıklar çok önemlidir. Bunlardan toksoplazma, gebelikten hemen önce veya gebelik sırasında anneye bulaşırsa, annede hiçbir belirti vermeden bebeğe geçebilir. Bunun sonucunda bebekte zeka geriliği, körlük gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu parazit, kedinin vücudundan dışkısıyla dışarıya atılır. Hastalık ise bu dışkı ile kirlenmiş yerlerden ve kedinin tüylerinden insana geçer.”
Hamilelikte kedi ve diğer evcil hayvanlardan uzak durulması ve etlerin mutlaka hiç pembelik kalmayıncaya kadar pişirilmesi gerektiğini belirten Uzmanlar, brusella hastalığının çiğ süt ve çiğ sütle yapılmış ürünler ile çiğ etle de bulaşabildiğinden, çiğ etle beslenen kedi ve köpeklerde görülebileceğini, bunun gebelerde düşüğe yol açabileceğini bildirdi.
Listeria hastalığının da evcil kedi ve köpeklerde bulunduğunu ifade eden Uzmanlar, ”Hastalık, normalde grip benzeri bir şekilde görülürken, gebede düşük, ölü doğum ya da yeni doğan bebekte ağır hastalığa neden olabilir” diye konuştu.
* Kuş ve Diğer hayvanlardan gelen hastalıklar
Dokunmakla tüyleriyle tozlaşan dışkı ve diğer atıklarıyla kuşların da insanlara pek çok hastalık bulaştırabildiğini bildiren Uzmanlar, bu hastalıklar arasında Kuş Gribi, Salmonella, Psittakoz, Kriptokkoz, Klamidya’nın bulunduğunu söylüyorlar. Psittakoz’un bazen çok ciddi bir akciğer hastalığına yol açabildiğini belirten Uzmanlar, bu hastalığın kaynağının papağanlar olduğunu, gebelikte bu hastalığın çok daha ağır seyrettiğini ifade ediyorlar. Muhabbet kuşlarının da bazen çok ağır olabilen Zatürreye yol açabildiğini ifade eden Uzmanlar, kuşların nadiren kriptokok adlı bir menenjite, alerjik alveolit adlı akciğer hastalığına ve giardia adlı uzun süren bir ishale neden olabildiğini bildiriyorlar.
Balıklardan bulaşan en önemli hastalığın ise bağırsak hastalığı olan salmonelloz olduğunu belirten Uzmanlar; ”Bu hastalıktan korunmak için akvaryum temizlerken eldiven kullanılmalı ve akvaryum boşaltıldıktan sonra mutlaka dezenfekte edilip, sonra temiz su ile doldurulmalıdır. Son zamanlarda ev hayvanı olarak alınan kaplumbağaların dışkılarında salmonella mikrobu bulunabilmektedir. Hamsterler ise kuduz ve tularemi mikrobu taşıyabilmektedirler. Bu hayvanların yaşadıkları yeri temizledikten sonra dezenfekte etmek korunmada faydalıdır. Bu işlemleri bittikten sonra ise eller bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır” diyorlar. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here