“Evcil hayvanlarınıza Kuduz Aşısı yaptırabilirsiniz”

24
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından köylerde ve şehir merkezindeki evcil kedi ve köpeklere 1 TL karşılığında Kuduz Aşısı yapıldığı bildirildi.
HABER MERKEZİ
Kuduz Hastalığı’nın, merkezi sinir sisteminin akut seyirli, öldürücü viral bir enfeksiyon olduğunu belirten Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, hastalığın memeli hayvanlar ve insanlar başta olmak üzere diğer hayvan türlerinde de görüldüğünü belirtti.
Bu hastalığın önlenmesi amacıyla köylerde ve şehir merkezlerindeki evcil hayvanların 1 TL karşılığında Kuduz Hastalığı’na karşı aşılandığını belirten Çebi şunları kaydetti: 
“Hastalık hayvandan hayvana veya hayvandan insana direkt ısırma ile bulaşır. Ayrıca mevcut yaralara enfekte salyanın bulaşması ile de enfeksiyon meydana gelmektedir. Enfeksiyon zincirinin taşıyıcıları olan köpek, kedi, yaban hayatı etoburları (tilki, çakal, kurt) ve yarasalar virusun arakonakçıları olarak kabul edilebilir. Bu hayvanlar enfeksiyon siklusunda önemli rol oynarlar ve enfeksiyonun son konakçı olan hayvanlara ve insanlara naklinde büyük bir değer taşırlar.
Başıboş ve evcil olmayan köpek ve kedileri etkileyen şehir kuduzu, insanlar için en tehlikeli kuduz şeklidir ve tüm bildirilmiş insan olaylarının %99’unu teşkil eder. Dünya çapındaki insan kuduz vakalarının yıllık insidansı 33.000’in üzerindedir. Ölümlerin çoğu kuduz köpeklerin sebep olduğu çizikler yada ısırıklara bağlıdır. 
* “Kuduz’dan korunmanın en iyi yolu hayvanların aşılanmasıdır”
Kuduz bir hayvan tarafından ısırılmayı takiben, inkubasyon süresi genellikle 14-90 gündür; fakat bu süre bazen daha da uzun olabilir. İnkubasyon süresinin uzun veya kısa sürmesi, vücuda giren virusun miktar ve virulans derecesinden başka yaranın genişliğine ve derinliğine bağlı olarak değişir. Ayrıca ısırılan bölgenin sinir dokusundan zengin olması da inkubasyon periyodu üzerinde etkilidir.
İnsanların kuduza maruz kalmasını azaltmadaki en etkili yol, virusun temel konakçısı olan köpeklerde kontrol altına alınmasıdır. Bu amaca ulaşmadaki en uygun yöntem de köpek populasyonunun kontrolü ve bu hayvanların aşılanmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’de kuduz mihraklarının önlenmesi ya da elemine edilebilmesi için bir populasyondaki köpeklerin en az % 70’inin aşılanması gerektiğini önermektedir. 
* “Sahipsiz hayvanların aşılanmasında problem var”
Kuduz hastalığına karşı mücadelede kullanılan aşılar Bakanlığımıza bağlı Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü tarafından üretilmektedir. Koruyucu olarak canlı kelev kuduz aşısı köpek ve kedilerde kullanılmaktadır. İnaktif semple Kuduz Aşısı ise hastalık çıkan yerlerde tedavi edici olarak koyun, keçi ve sığırlarda uygulanmaktadır. Ayrıca çeşitli ülkelerden ithal edilen aşılarda kullanılmaktadır. Sahipli kedi ve köpeklerin aşılanması zorunludur. Kediler 6 ay, köpekler 3 aylık olduklarında kuduza karşı aşılanırlar. Aşılama çalışmalarında köyler düzeyinde kırsal kesimde problem bulunmaktadır. Köpek popülasyonunun önemli miktarını teşkil eden sahipsiz hayvanların aşılanmasında problem vardır.
* “İl Müdürlüğü’nde Çarşamba günleri aşı yaptırabilirler” 
Biz İl Müdürlüğü olarak Kuduz Aşısı Kampanyamızı Nisan Ayı’nda tamamladık. Ancak bu kampanya süresi içerisinde kedi ve köpeklerini Kuduzá karşı aşılatamayan hayvan sahipleri bizlere müracaat edebilirler. Köylerde yaşayanların yapacağı müracaatlar kayıt altına alınarak oralara giden veteriner hekimlerimiz tarafından aşı uygulaması yapılırı. Bunun yanında şehir merkezinde yaşayan ve evcil hayvanlarını Kuduz Hasatlığı’na karşı aşılatmak isteyenlerde Çarşamba günleri İl Müdürlüğümüze hayvanlarını getirerek 1 TL karşılığında Hayvanları’na Kuduz Aşısı yaptırabilirler.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here