Ev hanımlarını iş hayatına kazandırma projesi çalışmaları başladı

24
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Kadın Girişimciler Komitesi, bölgedeki ev hanımlarını iş hayatına kazandırmak amacıyla başlattığı çalışmaları sürdürüyor.

KTSO Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı Sevtap Engin başkanlığındaki komite üyeleri, bu çalışmalar kapsamında, araştırma yapmak, diğer oda ve borsaların kadınlara yönelik çalışmalarını yakından incelemek amacıyla Çanakkale, Balıkesir ve İzmir’de ziyaretlerde bulundu.
Sevtap Engin, yaptığı açıklamada, 20 kişilik bir heyetle, Çanakkale’nin Assos ilçesinde satışa sunulan yöresel ürünlerin satış ve pazarlama yöntemlerini incelediklerini, Ayvalık’ta Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni gezdiklerini söyledi.
Daha sonra Ayvalık Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Gençer ve buradaki kadın girişimciler ile toplantı yaptıklarını anlatan Engin, son olarak da Aliağa Ticaret Odası’nı ziyaret ettiklerini belirtti.
Engin, şunları kaydetti:
“Yöremizi daha iyi nasıl tanıtırız, yeni iş imkânları nasıl sağlarız ve turizm bölgesi olan bölgemizi günü birlik turizmden nasıl çıkartırız, bu sorunların çözümünü bulmak amacındayız. Bölgemizin sorunlarının bölgemizden bakmakla görünemeyeceği düşüncesinde olduğumuz için Assos’u, Ayvalık ve Cunda bölgesinde yapılanları görmek istedik.
Keşan’da 30 kişilik bir komite kurduk, yöreselleşmeden evrenselleşemeyiz. Yavaş yavaş ama sağlam adımlarla ekonomide üretenler olmak istiyoruz. Yörelerimizde satır et, peynir helvası, bodur elma, bamya, tarhana, kuskus gibi birçok geleneksel ürün var. Ancak kuşak değişiyor ve bunlar unutulmaya başlanıyor. Bunların yaşatılması gerekiyor.
Bu amaçla hem ufkumuzu genişletmek hem de ülkenin başka yörelerinde kadınlar için neler yapıldığını görmek için yola çıktık. Aliağa Ticaret Odası’nın kadınların ekonomiye entegre edilmesi için yaptığı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Biz de kendi yöremizde benzer çalışmaları gerçekleştirmek istiyoruz. Keşan’da tarım ve turizm var. Keşan’a özgü satır etin tescili alındı. Bunları en güzel şekilde sunmak istiyoruz. Çok üretken, geçmişten gelen birikimi çok kuvvetli bayanlarımız var. Ama bu ürettikleri sadece onlara kalmasın, ürettiklerinden ekonomik gelir de elde edebilsinler.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here