Etin lezzeti ve kalitesi “Kıvırcık Koyun” ile artacak

30
* Kırklareli’de, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve 3 yıl önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından koruma altına alınan "kıvırcık koyun" ırkının geliştirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor
HABER MERKEZİ
Kırklareli’de, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve geçen yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından koruma altına alınan "Kıvırcık Koyun" Irkı’nın geliştirilmesi için çalışma başlatıldı.
Kırklareli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Aydın Keskin yaptığı açıklamasında, Kıvırcık Koyunu etinin diğer koyun ırklarına göre, daha lezzetli olduğunu söyledi.
Kıvırcık koyun ırkının, çetin kış şartlarına karşı dayanıklı olduğu belirten Keskin, bu ırkın neslinin güvence altına alınması için 3 yıl önce başlatılan "Gen Kaynaklarının Korunması" ve "Halk Elinde Islah" Projeleri’nin sürdürüldüğünü ifade etti.
Kıvırcık Koyun Irkı Gen Kaynağı’nın önemli olduğuna işaret eden Keskin, şöyle konuştu:
"Trakya, hastalıklardan ari bir bölge olduğundan kıvırcık koyunun önemi de büyük. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle üreticilere Kıvırcık Koyun dağıtıyoruz. Kıvırcık koyun besleyen üreticilere maddi destekler de veriliyor. Projenin 2009’da Kıvırcık Koyun Nesli’nin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasıyla başladı. Ana vatanı Kırklareli olan kaliteli ve lezzetli ete sahip Kıvırcık Koyun Irkı’nın gelişmesi için çalışıyoruz. Kıvırcık Irkı’nın en önemli özelliği, vücut yağının kaslar içerisinde dağılması ve bu özelliği ile sahip olduğu lezzetin başka bir ırkta bulunmamasıdır."
*  "Kıvırcık Koyun’a rağbet artıyor"
Keskin, Kıvırcık Koyunlara ilişkin yürütülen projelerin üreticilere ek gelir sağladığını dile getirdi.
Özellikle İstanbul’daki birçok restoran sahibinin, müşterilerine lezzetli et sunmak için kıvırcık koyuna ilgi gösterdiğini aktaran Keskin, şunları kaydetti:
"Irkın kuzularının bölgede kurulacak modern kombinalarda kesilmesiyle ilimiz en lezzetli Kuzu Eti’nin üretildiği merkez konumuna gelecektir. Bu sayede katma değer kazanması planlanan Kıvırcık Irkı’nın geliştirilmesi için damızlık Koç Üretim İstasyonu da kurmayı planlıyoruz."(aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here