“Esnaflarımız bizim en önemli ve özel mükellefimizdir”

16
22. Vergi Haftası dolayısı ile Kırklareli Defterdarlığı tarafından Kırklareli Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği’ne bir ziyaret yapıldı.

HABER MERKEZİ
 25 Şubat 2011 Cuma günü saat 11.00’da birlik binasında gerçekleşen ziyarete Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin, Vergi Dairesi Müdürü Rıza Öztop, Personel Müdürü Nurettin Kuyumcu, Milli Emlak Müdürü Turan Kuruca, Gelir Müdür Vekili Rıdvan Kovankaya ve Muhasebe Müdürü İmmihan Dikkaya katılırken, Kırklareli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Kahveciler Odası Başkanı Şaban Doğan, Kırklareli Bakkallar Odası Başkan Vekili Hikmet Ay, Lüleburgaz Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Abdullah Koç, Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, Lüleburgaz Marangozlar ve Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hasan İsmailler ve Vize Şoförler Odası Başkanı Osman Açıkgöz ziyaret esnasında birlik binasında bulundu.
Birlik Başkanı Şeker; “Devletin en büyük gelir kaynağı olan vergilerin toplanmasında sizlerin katkıları çok fazla, ilgili birimler bizler ile çok iyi ilgileniyorlar.” diyerek Defterdar Şahin’in Vergi Haftası’nı kutladı.
Ziyarette vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili görüşler anlatılarak fikir alış verişleri yapıldı. Birlik Başkanı Şeker, esnafın vergi borçlarının yapılandırmasını beklediğini, bu yapılandırmadan faydalananların bir nebzede olsa rahatlayacağını ifade etti.
Defterdar Şahin, Kırklareli ile birlikte ilçelerdeki insanlarında bu yapılandırmadan faydalanmak istediklerini belirterek, bu konudaki çalışmalara başladıklarında herkese duyuruda bulunacaklarını kaydetti.
Bu yıl vergi tahsilatında geriye düştüklerini belirten Defterdar Şahini Lüleburgaz’daki bir firmanın fona devredilmesi yüzünden olumsuz olarak etkilendiklerini ama bu yıl bekledikleri başarıyı yakalamayı umut ettiklerini vurguladı.
“Kırklareli’deki küçük esnafın durumu bize göre daha bir özel, esnaflar sermayeden ziyade el emeği göz nuru işler yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Esnaflar sayı olarak fazla ama işleri çok az, bu esnaflarımız bizim en önemli ve özel mükellefimizdir.” diyen Defterdar Şahin, esnaflardan kanun ölçüleri dahilinde vergi aldıklarını bu vergileri alırken de onları zorlamadıklarını belirtti.
Vergi Dairesi Müdürü Rıza Öztop Birliğin kendilerine rakam belirleme konusunda çok yardımcı olduğunu belirterek, Birli Başkanı Şeker’e Vergi Dairesi olarak kendilerine verdikleri yardımlardan ötürü teşekkür etti
Birlik Başkanı Şeker ziyarette Defterdar Şahin’e yaşamış oldukları bir sıkıntıdan bahsederek şunları kaydetti;
“Kırklareli genelinde 28 oda var. Bu odalara bağlı 12 Bin esnafımız var. Birlik olarak size bir sıkıntımızdan bahsedeyim. 2 Bin 197 üyemiz işlerini tek etmiş durumda, bu üyeler vergi dairesinde mükellefliğini sonlandırmış, üye ne odaya ne birliğe bilgi vermemiş ve halen sicil faaliyeti devam ediyor. Bizim kendi yasamızda eksiklik var. Üye vergi dairesinden kendini sildirdikten sonra 6 ay üyeliği devam ediyor. Aslında aynı günde bizden de üyeliğini sonlandırsa uyum içersinde işini sonlandırmış olacak. Bizlere üyelik ücretleri birikiyor ve sıkıntı oluşmuş oluyor. Şoförler odasında 800 üyeden 140’ı işi terk etmiş bu üyelerin 100 Bin TL’ye yakın aidat borcu var.”
Defterdar Şahin’de, Birlik Başkanı Şeker’e bu konuda yardımcı olabileceklerini belirterek şunları kaydetti; “Ticaret kanununda değişiklik oldu. Bakanlık yada federasyon aracılığı ile bu sıkıntılarınızı iletirseniz bu konuda yapılacak düzenlemelerde sizin sıkıntılarınız dikkate alınabilir. Çünkü bu sıkıntı diğer illerde de var. Bizde size bu konuda yardımcı oluruz.” Defterdar Şahin, Birlik Başkanı Şeker’e Vergi Haftası Rozeti taktı, Birlik Başkanı Şeker Defterdar Şahin’e teşekkür plaketi takdim etti. Gerçekleşen ziyaret Defterdar şahin ve beraberindekilerin birlik binasından ayrılması ile son buldu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here