“Esnaflar elektrik, su ve diğer giderlerinin yüksek olmasından şikâyetçi”

14
Kırklareli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şeker; “Esnaflar
elektrik, su ve diğer giderlerinin yüksek olmasından şikâyetçi” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker ülkemizin toplumsal ve ekonomik hayatında Esnaf ve Sanatkârların vazgeçilmez öneme sahip olduğunu belirtti.
Esnaf ve Sanatkârların ekonominin omurgası olduğunu vurgulayan Şeker, 491 meslek dalında yaklaşık 2 milyon civarında esnaf olduğunu ifade ederek esnafların yarattıkları istihdamla birlikte ülkemizin 5’te 1’ini oluşturduğunu kaydetti.
Şeker; “Esnaf ve Sanatkârımız ülkemizin toplumsal ve ekonomik hayatında vazgeçilmez öneme sahiptir. Ekonominin omurgasıdır. Ülkemizde 491 meslek dalında yaşam mücadelesi veren 2 milyon civarında esnafımız mevcuttur. Esnaf ve Sanatkârımız yanlarında çalışanları ile birlikte ülkemizin 5’te 1’ini oluşturmaktadır.
2007 yılında başlayan piyasadaki daralma nedeniyle iş hacminde düşün yaşanmıştır. Esnaf ve Sanatkâr kesiminin işlerinin hareketli ve kazançlı olması önemli ölçüde işçi, memur, emekli ve çiftçinin gelirine bağlıdır. Esnafımızın sayısal olarak yaygın olduğu ülkelerde gelir dağılımı dengelidir. Bölgeler arası gelişmişlik farkı azdır.
Yeni esnaf işletmelerinin açılmasıyla ekonomi canlanır, esnaf istihdam yaratır, işsizliğe çare olur. Esnaf ve Sanatkârımız azımsanmayacak paya sahip olmaları nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik ve sosyal yönden büyük önem taşımaktadır. Bu böyle olunca haliyle sorunlarımız bazen had safhalara ulaşmaktadır.
Esnaf ve Sanatkârlarımızın yarısında çoğu esnaflıktan elde ettiği gelirle geçinememektedir.
Piyasalardaki nakit sıkışıklığı esnafın yeterli sermayesi olmaması haksız rekabetle karşı karşıya olması, en önemlisi çağın gereklerine uyum noktasında kendini yeterince geliştirememesidir.
Esnafımızın inovasyon kültürünün desteklenmesi, geliştirilmesi gerekiyor. Esnaf ve Sanatkârların 4’te 3’ü yanında çalıştıracak nitelikli eleman bulamamaktadır.
SSK primlerin yüksek olması nedeniyle eleman çalıştırılmaması sıkıntı yaşatmaktadır. Ağır cezalara rağmen esnafımızın bir bölümü sigortasız eleman çalıştırmakta ya da hiç eleman çalıştırmadan kendi işini kendi görmeyi tercih etmektedir.
İmalatçı esnafımız elektrik, su ve diğer giderlerinin yüksek olmasından şikâyetçidir. Esnafımızın yeterli teşvik ve uzun vadelerde kredi talepleri mevcuttur. KOSGEB, tarafından esnafımıza verilen kredilerin daha uzun bir süreye yayılmasını arzu etmekteyiz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here