“Esnaf ve Sanatkarlara desteklerin arttırılması gerekmektedir”

6
Kırklareli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Şeker; “Yaşanan asıl sorun sermaye yetersizliği olduğu açıkça ortada” dedi.

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker; Esnaf ve Sanatkarların firmadan firmaya satışlarda güçlü alıcıların uzun vadeli ödeme şartları ile karşı karşıya kaldıklarını, yaşanan asıl sorunun sermaye yetersizliği olduğunu açıkladı.
Şeker; “Esnaf ve Sanatkarlar kendi hizmet ve ham madde alımlarında ayrı vadeleri bulunmadıklarından nakit akışlarında önemli açıklarla karşılaşıyor.
Piyasada kendilerinden sermayece güçlü ve büyük işletmelerin tüketiciye sağladıkları uzun vadeli satışlarda rekabet etmeleri mümkün olmamakta bunu yapmak için mevcut şartlarını zorlamaya çalışmakta satışlar ile alımlar arasındaki vade uyumsuzluğu neticesinde ortaya çıkan işletme sermayesi açıklarına neden olmakta büyümelerini sınırlamaktadır.
Esnaf ve Sanatkarlarımızın yaşadığı asıl sorunun sermaye yetersizliği olduğu açıkça ortadadır. Desteklerin arttırılması gerekmektedir.
Esnaf ve Sanatkarlarımız hem üretime hem ülkenin birlik ve beraberliğine katkıda bulunuyor. Esnaf ve Sanatkarımızın durumu iyi olursa ülkemizin durumu iyi oluyor.
Bizim büyüklüğümüz yalnız sayısal çokluğumuzdan oluşmuyor. Taşıdığımız değerlerimizden, tarihimizden, geçmişten geleceğe uzanan teşkilat birikimimizden, vefa duygusundan oluşuyor.
Bu temelle birlikte tüm gelişmelere açık, çağdaş, ileriyi arayan nesiller yetiştirmeye gayret ediyoruz.
Türk ekonomisi büyüyor daha da büyüyecek. Bu hayal değil ancak gayret gerektiriyor.
Avrupa Birliğinde ki önce küçük olanı düşün ilkesinin ülkemizde uygulanması zorunludur.
Türk Ticaret Kanununun 1530. maddesinde yapılan değişiklik ile küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyük şirketler ve perakende zincirleri karşısında koruma altına alınacak kanunun yürürlüğe giriş tarih 01 Temmuz 2012, küçük işletmelerimizin bu tarihe kadar mücadelelerine devam etmeleri şüpheli görünüyor. Ülkemizde kapanan küçük işletme sayıları her geçen gün artıyor.
Resmi Gazete de yayınlanan Torba Yasa ile birlikte Esnaf ve Sanatkarlarımızın lehine olacak düzenlemeler yapılmıştır. Birikmiş Vergi Borcu, SSK, Bağ-Kur kapsamın- da yapılan ödeme kolaylığında ve indirimlerden faydalanmaları Esnaf ve Sanatkarımızın menfaatine olacağını düşünüyorum” dedi. (ue)  
                                                                                               

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.