Esnaf ve Sanatkar kendisini koruyacak yasaları bekliyor

16
KESO Başkanı Şeker, sokak aralarına kadar giren marketlerin esnafı yok olma noktasına getirdiğini, bunun sıkıntının çözümü için Perakende Yasası’nın biran önce çıkartılması gerektiğini söyledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker, esnafın sıkıntılarının dinmediğini, bu sıkıntıların sona ermesi için kendi belirledikleri çözüm önerileri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Şeker açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
* “Yeni çıkarılacak yasalar esnaf ve sanatkarı korumalı”
“Ülkemizde Genel Secimler sona erdi. Milletin iradesine herkes saygı duymalıdır. Esnaf ve Sanatkarlarımız, Sosyal ve Ekonomik barışın teminatı, Milli Birliğimizin sigortası, sanayileşmenin ve kalkınmamızın çekirdeğidir. Esnaf ve Sanatkarlarımız toplumun tüm kesimlerine yönelik üretim yapmakta ekonomik dinamizm ve canlılığın kaynağını oluşturarak istihdama önemli bir katkı sağlamaktadır. Esnaf ve Sanatkar Camiası yanlarında çalışanlar ile birlikte ülkemizin neredeyse Beşte birini oluşturmaktadır. Bu nedenle Esnaf ve Sanatkarlarımızın yaşayacağı sorunlar ve olumsuzluklar sadece bu camiayı değil toplumun genelini ilgilendirmektedir. Özellik sorunu çok fazla olan Esnaf ve Sanatkar kesimimizin yeni çıkacak yasalarla korunmasını bekliyoruz. Sorunlarımızın başında küçük esnafımızın büyük sermaye ile rekabet edememesinden kaynaklanıyor. Sokak aralarına kadar giren marketler esnafımızı yok olma noktasına getirmiştir. Bunun için perakende yasası biran önce çıkartılmalıdır.
* “Çok az ciro yapıp az kazanan Esnaf ve Sanatkarlar vergiden muaf olmalı”
Önümüzdeki süreçte KOSGEB’in destek programlarından daha fazla Esnaf ve Sanatkarımızın faydalanması için gerekli düzenlemenin yapılacağını umut ediyor ve bekliyoruz. Esnafımız, SSK Primlerinde ve Vergi dilimlerinde indirim beklentisi içindedir. Büyük bir çoğunluğumuzda kira stopajlarında indirim istiyor. Çarşı pazarda gezen çok, ancak alış veriş yapan kişi sayısı sınırlı. Dükkan ve mağazaların içlerine baktığımızda işsizliğin hangi boyutta olduğunu görüyoruz. Çok az ciro yapıp az kazanan Esnaf ve Sanatkarlarımızın vergiden muaf olması taleplerimizden biridir. Esnaf teşkilatının problemi çok olan kesiminden biride yük ve yolcu nakliyesi yapan Şoför esnafımızdır. Akaryakıttaki fiyat artışları Şoför Esnafımızın belini bükmektedir. Vergi Kaydı, Vergi Levhası olan Şoför esnafımız akaryakıt istasyonlarından aldıkları akaryakıtta indirim beklemektedir. Değerli yetkililerimizden bu konu ile ilgili acil çözümler bekliyoruz.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here