Esnaf; “Türkay Topal’ı bırakmam” dedi

23

 

31 Ocak 2010 Pazar günü Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Seçimi yapıldı.
Aylardır Babaeski’nin gündeminde konuşulan seçim esnafın yoğun katılımıyla gerçekleşti.
Yağmurlu bir güne rastlamasına rağmen katılım, önceki senelerden çok fazlaydı.
Katılımın yoğun olması, ilk defa Başkan Türkay Topal’ın karşısına çekişmeli bir listenin yarışması şeklinde yorumlandı.
Birçok spekülasyonun da seçimi gergin hale getirmesi, Babaeski kamuoyunun dikkatlerini seçime yoğunlaştırdı.
CHP İlçe Başkanı’nın “Bundan sonra CHP ve Belediye sırtından seçim kazanma devri bitti. CHP Babaeski İlçe Başkanı ve Yönetimi olarak tarafsızlığımızı koruyacağız” açıklamalarından sonra, Başkan Altınel’in sözünde durarak hiçbir esnaftan herhangi bir listeye destek istediği görülmedi ve duyulmadı.
CHP İlçe Başkanı olarak verdiği sözün arkasında duran, Altınel, kendi yönetiminden bir arkadaşının Muammer Süer’in listesinde yer almasına rağmen, yönetiminden destek istemedi. Verdiği sözde durarak tarafsızlığını korudu.
Öte yandan Başkan Hacı da geçtiğimiz günlerde bir basın açıklamasıyla CHP İlçe Başkanı İrfan Altınel gibi tarafsızlık ilkesine bağlı kalacağını açıklayarak her iki listeye de eşit mesafede olduğunu söylemişti.
Başkan Hacı; “Hangi arkadaşımız kazanırsa tebrik eder beraber çalışırız diyerek” basına açıklama yapmıştı.
Merakla beklenen seçim gerçekleşti. Bütün spekülasyonlara rağmen Türkay Topal 203 farkla seçimi kazandı.
Türkay Topal’ın seçimden sonra basın açıklamasında, sorduğum bir soruya; “Kimseye kırgın değilim, İlçe Başkanım ve Belediye Başkanım benim partililerimidir. Beraber çalışıp esnafımıza yardımcı olacağız” demesi yapıcı ve olgun bir Başkanın tecrübeli yaklaşımıdır.
CHP’nin Babaeski de bunca karışıklıktan sonra birlik beraberliğe ihtiyacı var. Bu seçimden sonra herkes ağzından çıkacak sözlere çok dikkat etmelidir. Seçimin heyecanıyla söylenen sözler unutulmalı ve ileriye bakılmalıdır.
Olumsuz sözlerle, CHP ve Belediye Başkanı yıpratılmamalıdır. Belediye Başkanı bizim başkanımızdır. Türkay Topal bizim Oda Başkanımızdır. Hiçbir kurum birbirine mesafe koymamalıdır. Bizler, Babaeskiliyiz. Birbirimize sarılıp Babaeski’ye eserler kazandırmanın hesabını yapmalıyız. Birbirimizi “Nasıl yıkarız”ın hesabını yaparsak, hem kurumlar kaybeder, hem de halkımız kaybeder.
CHP İlçe Başkanı İrfan Altınel de Babaeski’nin lider partisi CHP’nin ilçe Başkanı’dır. Sorumluluğu çok ağar. Sözleri de çok dikkatle izlenmektedir.
Bu seçimden çeşitli yorumlarla değişik senaryolar yaparak, kimse kendine pay çıkarmamalıdır.
Esnafların seçiminden sonra, ileriye yönelik hesaplar yapmanın zamanı değildir. Ülkenin içinde bulunduğu kritik durum, dayanışmayı ve kucaklaşmayı gerektirir. İtilip, kakılarak insanların CHP’den soğutulması kime ne kazandırır?
CHP erişilmesi zor ve görev alınması imkânsız bir parti olmaktan çıkarılmalıdır.
Belediye Başkanı Abdullah Hacı’nın sıcak yaklaşımları ve kucaklayıcı tavırları, sarılganlığı da CHP İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel’e de örnek olmalıdır. Babaeski halkı CHP İlçe Başkanı İrfan Altınel’den de Başkan Hacı gibi sıcak davranışlar bekliyor.
Halka mesafe koyarak, insanları küçük görüp aşağılayarak, “ONLARDAN, BİZDEN” ayırımıyla partiler büyümez.
Örnek bir davranış gösteren Rakip listenin Başkan adayı Muammer Süer, Tekrardan Seçilen Türkay Topal ı tebrik etti.
Demokrasilerde kaybeden kazananı tebrik eder. Başkan Topal’da seçim sonrası açıklamalarıyla birleştirici ve yapıcı açıklamalarıyla tecrübeli ve olgun bir davranış sergiledi.
Esnafımızın güvenini kazanan Başkan Türkay Topal’ı ve yönetiminde yer alan çalışma arkadaşlarını tebrik eder, oda çalışanlarını da seçimdeki yoğun uğraşlarından dolayı kutlarım.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here