Esnaf, Ramazan öncesi son Çarşamba Pazarı’ndan umduğunu bulamadı

5
* Ramazan’a birkaç gün kala Çarşamba Pazarı’nda hazırlıklar ve alışverişler tüm hızıyla sürüyor. Çarşamba Pazarı esnafı ramazana hazır olduklarını ancak şuan satışların beklenilenin altında olduğundan yakındı.
HABER MERKEZİ
Trakya’nın en büyük pazarlarından biri olan Çarşamba Pazarı’nda bu hafta Ramazan telaşı vardı. Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte Pazarcı esnafı çeşitlerini çoğaltırken vatandaşlar ise pazara ilgi göstermesine rağmen bu alışverişe yansımadı. Pazarcı esnafı fiyatların fazla değişmemesine rağmen satışların az olduğundan yakındı. Havanın sıcak olması nedeniyle pazarın gündüz saatlerinde rağbet görmediğini söyleyen pazarcılar umutlarının akşamüstüne kaldığını belirttiler.
Vatandaşların geçen yıla oranla daha az alışveriş yaptığını belirten pazarcılar;
”Ramazanda satışların artmasını bekliyorduk ancak insanların ekonomik durumları ve büyük marketlerin varlığı satışlarımızın geçen senelere oranla düşmesine sebep oldu. Pazaryerinde şuan yoğunluk var gibi gözüküyor ancak birçok kişi pazara dolaşmaya geliyor bu satışlara yansımadı. Cumartesi günü ilk oruçlar tutulacak, vatandaşlar belki Cumartesi pazarını bekliyor. Ama ümit ediyoruz ki Ramazan bereketiyle gelecek ve Ramazan Ayı bizim için güzel geçecek”
* Ramazan’ın vazgeçilmezi hurma tezgahları boş kaldı
Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala son Çarşamba Pazarı’nda, hurma çeşitleri ve kuruyemişler tezgahlardaki yerini aldı. Satışlarda hareketliliğin yavaş yavaş ilerlediğini belirten pazarcılar gün içerisinde satışların neredeyse sıfır noktasında olduğunu ilerleyen saatlerde satış hareketinin yükselmesini beklediklerini belirttiler. Hurma fiyatlarının geçen yıla oranla bazı tezgahlarda düşük olduğu 7-8 TL den satışa sunulduğu görüldü. Pazar alışverişi yapan vatandaşlar bu yıl fiyatlarda fazla yükselme olmadığını ancak ekonomik durumlarından dolayı her şeyden ihtiyaç dahilinde azar azar aldıklarını, eski ramazan alışverişlerinin özlemini duyduklarını belirttiler.
* Peynir, Zeytin daha fazla rağbet görüyor
Sahurda daha hafif bir menü tercih edenler Peynir, zeytin ve yumurtaya ilgisi büyüktü. Sahurda genellikle daha hafif bir sofra kurma telaşında olan vatandaşlar Çarşamba Pazarında en çok uğradıkları bölüm şarküteri bölümü oldu. 
Ramazan dolayısıyla peynir ve zeytinin satışlarının diğer ramazan ihtiyaçlarının satışına oranla daha fazla olduğunu belirten pazarcılar hurma ve kuruyemişten kazanamadığımızı peynir ve zeytinden kazanmayı hedefliyoruz dediler. Vatandaşlar yumurtanın fiyatının 500 Krş yükseldiği çarşamba pazarında fiyat yükselse de temel ihtiyaçlarımız olduğu için almak zorundayız diyorlar. Zorunlu tüketim harcamalarımız haricinde olan alışverişimizi en aza indirmek zorunda olduklarını, ekonomik alım güçlerinin çok düştüğünü belirtiyorlar. ( Kadir Sinici-Gülcan Kutlu ) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here