Esnaf, Parkmetre uygulamasından huzursuz

22
Hastane Caddesi esnaflarından Ali Rıza Kurtulmuş, parkmetre uygulaması nedeni ile müşterilerinin rahatsız edildiğini ileri sürerek, ihaleyi kazanan firma yetkililerinin kendisine tehditkar tavırlar sergilediğini iddia etti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Meclisi kararı ile Kırklareli Belediyesi tarafından şehir merkezinde 14 Mayıs 2010 tarihinde başlayan, 17 aylık bir süre zarfından sonra Gelir-Gider dengesinin birbirini karşılamaması neden gösterilerek 16 Eylül 2011 tarihinde sona erdirilen, 3 aylık bir boşluk verdikten sonra 14 Aralık 2011 tarihinde sil baştan uygulamaya sokulan Parkmetre uygulaması, cadde ve sokak esnafını çileden çıkarmaya başladı.
Özellikle Hastane Caddesi üzerindeki bazı esnaflar özelleştirilerek düzenlenen uygulama sonrası dükkân önlerine müşterilerinin araçlarını park edememelerinden dolayı sıkıntı duyduklarını belirtiyorlar.  
*““Para ödemem” dedim. Onlarda ‘biz alırız’ dediler”
Hastane Caddesi üzerinde et ürünleri satışı yaparak Kırklareli’ne hizmet veren Kurtuluş Et Ürünleri Sahibi Ali Rıza Kurtuluş, parkmetre ihalesini kazanan firma yetkililerinin dükkânına gelerek kendisinden para istediğini iddia etti.
Yaşadığı olay hakkında açıklama yapan Ali Rıza Kurtuluş şunları kaydetti;
“16 Aralık 2011 Cuma günü Sabah erken saatte dükkân açtım. Arkasından bir müşteri geldi, kendisine kıyma çekmemi söyledi. Onun arkasından Parkomat görevlisi geldi. Dükkânımın önündeki otomobilin sahibini sordu. Müşterimde “otomobil benim” dedi. Bende olaya müdahale ederek 5 dakika idare edin müşterim ihtiyacını alıp gidecek.” dedim.  Parkomat görevlisi “olmaz” diyerek dükkânımdan ayrıldı. Aradan az bir süre geçti. 2 kişi dükkanıma geldi. Bana, Kırklareli’deki parkmetre uygulamasının ihalesini kazanan kişiler olduğunu söylediler. Dükkânımın içerisinde benden para istediler. Bende tepkili bir konuşma yaptım ve “para ödemem” dedim. Onlar da “biz alırız” dediler. Aramızda kısa bir münakaşa oldu ve sonra dükkanımdan ayrıldılar.
*“Esnaf olarak satışlarımız az sıkıntı çekiyoruz.”
Parkmetrenin yeniden başlayacağına dair bize hiçbir yerden bilgi verilmedi. Başka cadde esnaflarına bilgi verilip verilmediğini bilmiyorum. Zaten esnaf olarak satışlarımız az sıkıntı çekiyoruz. Ben dâhil tüm esnaf arkadaşlar bir müşteri gelsin diye dört gözle bekliyor. Bunun üstüne dükkânımızın önüne park edilen araçlardan para istiyorlar. Müşterilerimizin de dükkânlarımıza girmesine bir şekilde engel oluyorlar.
*“Sürekli olarak araç park eden insanlardan para isteyip rahatsız ediyorlar”
Parkomat görevlileri işe başladıkları gün bize 8 TL günlük abonelik verilmesi gerektiğini söylediler. Birde cadde başlarına astıkları tabelalar ile ne kadar ücret alınacağı belirtilmiş. Sürekli olarak araç park eden insanlardan para isteyip rahatsız ediyorlar. Bu rahatsızlık dükkanlarımıza gelmek isteyen müşterilerin geri dönmesine sebep oluyor.
*“Belediye Başkanımızın “İşleriniz Nasıl?” diye sorduğu yok”
Belediye’nin bu duruma bir çare bulmasını bekliyoruz. Belediye esnafına gelip hal hatır sormuyor. Belediye Başkanımızın “İşleriniz Nasıl?” diye sorduğu yok. Esnaf sıkıntıda buraya gelip hal hatır sorulmasını bekliyor. Önceden parkmetre yapılmıştı. O bitti. Şimdi başkaları çıktı. Biz esnaf olarak haraç mı ödeyeceğiz? Sürekli 1 TL istiyorlar. Soruyorum; müşteri dükkanımızın önüne aracını çekmesin mi? Ne yapmamız gerekiyor. Bu dükkanları belediye esnaflara sattı. Dükkanlar esnafların kendi malı, esnaf kendi malı önünde de mi park parası verecek.”
*“Büyük tatsızlıklar yaşanabilir”
Aynı cadde esnaflarından konu hakkında açıklama yapan Çetin Bebe İşletmecisi Savaş Çetin ise caddelerinin uzun yıllardır ilk defa böyle huzursuz günler yaşadığını ileri sürerek şu açıklamalarda bulundu; 
“Yaklaşık 22 yıldır Hastane Caddesi’nde esnaflık yapıyorum. Caddemiz ilk kez bu kadar fazla huzursuz günler geçiriyor. Parkmetre uygulaması 2. kez başladı. İlk uygulamadan memnunduk. Belediye bu konu hakkında bizler ile istişarede bulunup buna göre 2. kez bu uygulamayı yapması gerekiyordu. Şimdi günlük olarak bizden 8 TL para talep ediliyor. Bu parayı da kimsenin vermeye gücü yok. Bizden çok yüksek bir rakam talep ediliyor. Bazı esnaf arkadaşlar ile problemler yaşandı. Ben problem yaşamadım fakat bu durumun biran önce düzeltilmesini yetkililerden talep ediyorum. Başkada diyecek bir şeyim yok. Çünkü burada büyük olaylar yaşanabilir. Parkmetre uygulamasının 2.sinin başlaması ile ilgili hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Sadece gazetelerde 1 defa çıkmış, bizim şahsımıza her hangi bir bilgilendirme yapılmadı. Yaşadığımız mağduriyetimiz giderilmez ise bu konu hakkında bazı düşüncelerimiz var. Gerekirse valiliğe başvuracağız, gerekirse Ankara’ya kadar sesimizi duyurmaya çalışacağız.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.