“Eski Türk kültürünü günümüze yansıtan bir kurs”

21
Unutulmaya yüz tutmuş Geleneksel El Sanatları’ndan “Tel Kırma Kursu”nu 224 saatlik bir eğitim sonucu başarı ile bitiren 11 kursiyer sertifikalarını aldı.


HABER MERKEZİ
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü’nde 11 Ekim 2010 tarihinde başlayan ve 03 Ocak 2011 tarihinde sona eren “Tel Kırma Kursu” Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 5’er saat ve hafta 20 saat olmak  üzere toplam 224 saatlik Sevcan Yanardağ öğretmenliğinde Aslıhan Kaya, Sultan Kantürer, Suna Kaymak, Birsen Kocabey, Fatma Uçarkaya, Dilek Günsel, Makbule Bek, Sabriye Yaşa, Zeynep Ağcaoğlu, Gülçin Zengin ve Güzin Yılmaz sertifikalarını Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Hayati Çapa’dan aldı.
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Hayati Çapa;
“11 Ekim 2010 tarihinde başlayarak 03 Ocak 2011 Pazartesi günü itibariyle 224 saatlik kursumuz sona erdi. Ben öncelikle sizleri kutluyor ve tebrik ediyorum. Tel kırma kursunun diğer kurslardan farklı bir yanı var. Eski Türk kültürünü günümüze yansıtan bir kurs. Eski gelenekleri sizlerin aracılığıyla yeni kuşaklara aktarılacağı için bu nedenle ayrıca hepinize teşekkür ediyorum. Bu tel kırma kursu Kırklareli bölgesinde çok fazla öğretmen tarafından bilinen bir kurs değil. Diğer kurslar için öğretmen aradığımızda çok sayıda müracaat oluyor fakat tel kırma öğretmeni az. Tel kırma  çok anlamlı bir kurs. Yaptığım kısa araştırmada 1890’lı yıllarda Osmanlı kültüründe Bartın yöresinde ortaya çıktığını, 1900’lü yıllarda yaygınlaştığını ve kullanılan motiflerinde günlük hayatta kullanılan motifleri tül ve kumaş üzerine işlediklerini öğrendim. Bu birikim yalnızca sizlerde kalmasın, sizden sonraki nesillerimize yansıtılarak yaşasın” dedi.
Sertifika töreninde Kırklareli HEM ve ASO Müdür Başyardımcısı Kubilay Özkaya, Müdür Yardımcıları Erbil Zaralı, Tuncay Kaplıca ve Ali Bekar hazır bulundu. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here