Eski Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti’den Ekonomik Değerlendirme

16
“Küresel kriz olmasa, Türkiye krize girmeyecekti”
* Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, dünyada küresel kriz olmasaydı Türkiye’nin krize girmeyeceğini belirterek, "Kriz yönetiminde övgüler alan Türkiye’nin övgülere aldanmaması gerekiyor" dedi.

HABER MERKEZİ
Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV) Direktörü ve eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Kırklareli Ticaret Borsası (KTB) tarafından düzenlenen "Küresel Kriz ve Türkiye" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Kırklareli Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda 17 Haziran 2010 Perşembe günü saat 14.30’da gerçekleşen konferansa Kırklareli Vali Yardımcısı İ. Hakkı Çınarsoy, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Meclis Başkanı Salih Özlek, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Meclis Başkanı Mehmet Sağ, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Gültekin Hadi, banka müdürleri ve davetliler katıldı.
 Konferansın açılışında konuşan Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, davetlileri kırmayarak Kırklareli’ne gelen Süreyya Serdengeçti’ye teşekkür ederek, Serdengeçti’nin özgeçmişini okudu.
Altıntel’in açılış konuşmasının ardından "Küresel Kriz ve Türkiye" konusundaki görüşlerini açıklayan Serdengeçti ise, Türkiye’nin küresel krizin etkilerinden kurtulmakta olduğunun altını çizerek; "2009 yılının son çeyreği itibariyle Türkiye’de artık kriz yoktur. Amerika’da da yoktur, onlar da artık büyümeye geçtiler. İşin tuhafı Avrupa’da da yoktur. Çünkü onlar da artı büyümeye geçtiler. Çok az ülkede artık hala küçülme ortamı kaldı. Gerçekten krizden çıkış başladı. Helen devam da ediyor; fakat uzun süreceği anlaşılıyor" şeklinde konuştu.
* “2007 öncesindeki gibi dünyada büyüme göremeyeceğiz"
Kamu borcunun milli gelire oranına göre düşmesinin krizlerin bittiğine işaret olabileceğini savunan Serdengeçti, "Bu durumda Yunanistan sorununa çözülmüş gözüyle bakmak mümkün değildir. Demek bizim Avrupa’da göreceğimiz epey fenalık var gibi gözüküyor. Ortak merkez bankaları olduğundan para politikaları olmadığı için krizden çıkmaları zor gibi gözüküyor. ‘Yunanistan artık drahmi kullanmıyor, avro kullanıyor ve bir şey yapamıyor’ diyorlar. Aslında drahminin olması hiç gerekmiyor. Para politikası Avrupa’da var. Avro o yüzden değer kaybediyor zaten. Yani Yunanistan yüzünden, sadece Yunanistan’ın parası değer kaybedecekken onun ulusal parası olmadığı için Avrupa’nın ortak parası değer kaybediyor. Yani ekonominin kanunları yine çalışıyor" ifadelerini kullandı.
Küresel ekonomik krizin etkilerinin uzun süreceğini öne süren Serdengeçti, şöyle devam etti: "Sonuçta finansal sistemlerin günün birinde gerçekten düzelmeye başladığını görsek dahi, sermaye piyasalarının gecikmesinin de zaman alacağını söylemem gerekiyor. Uzun lafın kısası bu iş uzun sürecek. Belki büyümeye başlayacak ekonomiler, o anlamda kriz yok diyeceğiz. Ama 2007 öncesindeki gibi dünyada büyüme göremeyeceğiz"
* "Küresel kriz olmasa, Türkiye krize girmeyecekti"
Türkiye kamuoyunda ‘Küresel kriz olmasaydı, zaten Türkiye krize girecekti’ şeklinde yanlış bir inanış olduğuna dikkat çeken Serdengeçti, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Eğer dünyadaki bu küresel kriz olmasaydı, Türkiye katiyen krize girmiyordu. Öyle bir şey yok. Bunu söyleyenler; cari açığın çok genişlediğini iddia ederek, krize girileceğini savunuyor. Benim buna cevabım Türkiye 2004’te yüzde 10’a yakın büyüdü, büyümeyle cari açık arasında ilişki var, 2004’ten itibaren Türkiye’de büyüme yavaş yavaş aşağı doğru gelmeye başlamıştı. Ama tabii ki küçülmeye dönüşmeyecekti. Aslında 2007’nin sonundaki cari açığın Milli Gelire oranı 2006’ın sonuyla aşağı yuları aynıdır. Yani orada bir istikrar kazanma durumu başlamıştır. Küresel kriz olduğu gibi durumu değiştirdi. Bu söylenen doğru değildir; katiyen Türkiye’nin krize girmesi söz konusu değildi. Ama tabi ki daha küçük büyümesi bu kriz demek değil, daha küçük büyümesi söz konusu idi"
* “Batının bugün yaşadığını, biz 2001’de yaşadık.”
Batının bugün yaşadığını Türkiye’nin 2001 yılında yaşadığını anımsatan Serdengeçti, hazinenin o dönemde kamu borçlarını ödeyemez hale geldiğini ve batık bankalar krizi yaşandığına dikkat çekerek, "Batının bugün yaşadığını, biz o gün yaşadık. Dolayısıyla bu dönemde bizi kurtaranda bu oldu. Bu dönem Türkiye’de 1 tane bile banka batmadı. Kamu borcunun Milli Gelire oranı bozuldu ama tabi ki 2001 ya da öncesiyle kıyaslanmayacak kadar gene de iyidir. Türkiye’de bu dönem işte kurun ve faizlerin iyi gitmesinin bir nedeni de 2001’den itibaren yapılan reformların epey payı vardır" diye konuştu.
Kriz yönetiminde büyük bir başarı elde eden Türkiye’nin çeşitli kesimlerler övgü aldığına dikkat çeken Serdengeçti, "Batıdan övgü geliyor, IMF’den geliyor, bankalardan geliyor. Bazen üst düzey mevkilerden ‘Aman Türkler ne kadar iyi yapıyor ekonomilerini diye övgüler yapılıyor. ‘Bravo Türklere, şu Yunanistan’ın haline bakın, Türkiye çok daha iyi’ deniliyor. Hepsi tamam ama buna çok da fazla aldanmamak lazım" diyerek sözlerini tamamladı. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here