“Eski köye yeni adet getirmeye geldik”

21
* Türkiye Partisi (TP) Kırklareli İl Başkanı Aziz Tuzcu, merkez ilçe Muhtarları’nın katıldığı toplantıda yaptığı konuşmasında, yapacakları çalışmalar ile eski köye yeni adet getireceklerini söyledi.

HABER MERKEZİ
Türkiye Partisi (TP) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından merkez ilçe muhtarları ile tanışmak, onların şikayet ve isteklerini dinlemek üzere 11 Temmuz 2010 Pazar günü saat 11.00’de Paşa Kafe’de kahvaltılı bir toplantı düzenlendi.
 Düzenlenen toplantıya; TP Kırklareli İl Başkanı Aziz Tuzcu, Başkan Yardımcıları, Merkez İlçe Başkanı, Kadın ve Gençlik Kolu Başkanları ile Yönetim Kurulu Üyeleri ile merkez ilçe Akalar mahallesi Muhtarı Yılmaz Akkoyun, Bademlik Mahallesi Muhtarı Gürsel Yılmaz, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cemal Çetin, Demirtaş Mahallesi Muhtarı Serdar Kocabalta, Doğu Mahallesi Muhtarı Enver Akış, Karacaibrahim Mahallesi Muhtarı Cengiz Işık, Kocahıdır Mahallesi  Muhtarı Demir Bicen, Yayla Mahallesi muhtarı İbrahim Dora katıldı. 
Türkiye Partisi Kırklareli İl Başkanı Aziz Tuzcu yaptığı konuşmasında parti olarak mahalle temsilciliklerini kurduklarını ve mahalle muhtarları ile tanışmak üzere böyle bir toplantı tertip ettiklerini belirterek şunları kaydetti:
“Dört ay Evvel Sayın Abdüllatif Şener Bey’den aldığımı yetkiyle Kırklareli İl Başkanlığı’na atandım. 9 arkadaşla ilimizi kurduk. Şuan 35 arkadaşa çıktık, 140’ta üyemiz var. Biz daha evvel siz değerli muhtarlarımızla bir basın toplantısında bir araya gelmek istedik ama biraz daha kalabalık olalım dedim. Çünkü mahalle temsilcilikleri kurduk muhtarlarımızla direk temasa geçebilmek açısından bu güne erteledik. 81 İl’de tüm il teşkilatlarını kurmuş bir partiyiz. 467 olacak tam ne bilemiyorum ilçede de örgütlenmemizi kurduğumuz için seçimlere girmeye hak kazanmış durumdayız.
Burada mahalle temsilcilikleri kurmamızdaki amaç muhtarlarımızın sorunlarıyla birebir yakından ilgilenmektir. Bir muhtar o mahallede, o nüfusu temsil ettiği için en azından doğru kaynaktan doğru bilgi alalım dedik. Şuan bizim incelememiz, bir takım politikalarla muhtarlarımızın elindeki yetkiler kısıtlanmış, muhtarlarımız görev yapamaz hale gelmiştir. Duyduğumuz kadarıyla kirasını ödeyemeyen, interneti kesilmiş olan muhtarlarımız bile varmış. Tabi muhtarlık dediğiniz zaman 1840’larda Abdülhamit dönemine dayanan bir kurumdur. İlk adı Kadı’dır ve Cumhuriyetten sonrada muhtarlık olmuştur. Böyle bir kurum şuanda yıpratılmış durumdadır ve görev yapamaz hale gelmiş durumdadır. Bizde muhtarlarımızın sorunlarını bire bir dinleyelim, bölgelerindeki sıkıntıları anlatsın. Tabi şuan biz sadece dinleyip arşivleme görevini üstlenebiliriz parti olarak yapabileceğimiz bir şey yok ama bilmenizi istiyorum ki bu arşivlenmiş her şey yarın bir gün halkımızın göstereceği teveccühü ile meclise girmemiz söz konusu olduğu zamanda gündeme gelecektir bundan emin olabilirsiniz.
Muhtarlar kendi bulunmuş oldukları merkezde hastayı, geçim standardı düşün olan insanları muhtar bilir. Bir muhtar mahallesinde ne var ne yok en iyi bilendir. Bu yüzden de her muhtara 1 tane temsilci bıraktık. 12 muhtarlık çıktı, bu muhtarlıklar için 12 temsilci arkadaşımız var. Muhtarlarımızı ziyaret edip o bölgenin temsilcisi olduğunu söyleyecek ve muhtarlarımızla ayda 1 kere bir istişare toplantısı yapacak. Bu toplantının sonucunda bize iyi yada olumsuz şeyler gelecek bizde onları arşivleyeceğiz.
Muhtarlarımızın sıkıntılarını bire bir dinlediğimiz her olay, bizde program demektir. Yani sizin bize söylediğiniz her şeyi yapacağız demektir. O yüzdende bize getirmiş olduğunuz her konuyu kendi programımıza dahil edeceğimize söz veriyoruz. Bize bunu yazılı yada sözlü olarak bildirebilirsiniz. Kendi mahallenizde, bulunduğunuz yerde hangi sorunlarla karşılaşmışsınız, bunlara çözüm noktası olarak ne yapılır. Ortak vereceğimiz kararlarla arşiv yapacağız.
Türkiye Partisi eski köye yeni adet getirmeye geldi. Bu güne kadar eski köyde eski adetle geldiğiniz nokta belli. O yüzden de eski köye yeni adet getirelim. Değişik bir politikayla, değişik bir siyaset anlayışıyla hizmet edelim dedik. Bunun için yola çıktık, 4 ay gibi bir zamanda da çok iyi ilerledik. Babaeski ve Lüleburgaz kurulma aşamasında dediğim gibi 140 üye kapasitesine ulaştık. Başka partilerden kendi partimize katılanlarla rozet töreni yaptık. Katılımlar var ve her gelen üye ardında kendi grubu ile geliyor. Bu da bizi memnun ediyor. Zaten Abdüllatif Şener Bey biliyorsunuz siyasette ve ekonomide bu işin piri olan bir insan. Belli bir hedefi, çizgisi var. O çizgi doğrultusunda da sistemi çok iyi oturtturduk. Parti olarak genel merkez dahil hiçbir yardım almadan gönüllülük esasıyla il ve ilçeler maddi destekle ayakta duruyor. Genel merkezimizin herhangi bir maddi olarak bir katısı yok. Onlar genel merkez konseptiyle hareket ediyorlar.
Şuanda gönüllülük esasıyla hareket edildiği içinde hiçbir il ve ilçe istifa yok. 81 il kurulduğu günden bu güne kadar istifa eden ne bir İl Başkanı duydum ama riyakarsız olarak davrananlar görevden alınmış olabilir. Onun dışında ayrılanı duymadım. Buda demektir ki gönüllülük esasıyla yapılan her şey rayında gidiyor. Kırklareli’de de aynı o yüzden de gelişmelerden memnunum. Eksiklerimiz var eksiklerimiz zaman olarak kaybımız var. Ama yavaş yavaş rayına oturuyor taşlar. Biraz daha güçlendik, o yüzden bir hareketi başlatabilmek için inananların olması lazım. O inanan kadroda şuanda kadrolaşmış durumdadır. Artın bundan sonra daha emin adımlarla yürüyebileceğiz.
Her arkadaşlımız sizinle birebir görüşecek ve her görüşme direk bana gelecek. Gelen görüşmeler bizde kayıt altına alınacak. Bir nüshası bizde diğer bir nüshası da genel merkezde olmak kaydıyla arşivlenecektir. Her muhtarımız yapmış olduğu görüşmeyi, antatmış oldukları sorunları istediği gün hiç haber vermeden il merkezimize gelip arşivde kendi adına ayrılmış olan yerden arayıp bulabilecek. İstediği gün genel merkeze gidip şuranın muhtarıyım Kırklareli’den geliyorum benim sorunlarımla ilgili arşivlenmiş dosyayı istiyorum dediği anda Genel Merkez Sekreteri tarafından o muhtarın Dosyası Genel Merkez’den çıkacaktır. Bu şuanda Sivas, Adana, Eskişehir gibi büyük illerde yapıldı. Bizde başlattık. Bunlar sadece şu gün içerisinde arşivlenir günü geldiği zaman sorunlara çare aranır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here